Bezpieczeństwo w sieci. Jak chronić firmę przed cyberatakami?

Bezpieczeństwo w sieci to temat, który przez wiele firm, szczególnie przez małe i średnie przedsiębiorstwa, traktowany jest po macoszemu. Nie posiadają one ani właściwych zabezpieczeń, ani nie szkolą pracowników. Stąd te same, powtarzające się błędy: klikanie w nieznane linki, otwieranie podejrzanych załączników, ustawianie tych samych haseł do logowania w różnych miejscach.

Jeżeli chcesz chronić firmę przed cyberatakami, na początek zastosuj się do tych wskazówek:

Aktualizacje i bezpieczeństwo urządzeń – pierwszy krok do bezpieczeństwa w sieci

 • Nigdy nie odkładaj aktualizacji na później. Aktualizacje łatają dziury bezpieczeństwa. Niezaktualizowany system/urządzenie/aplikacja/program jest łatwym celem dla cyberprzestępców.
 • Chroń wszystkie urządzenia, które są podłączone do sieci, nie tylko komputer (czyli m.in. także telefony i urządzenia wielofunkcyjne).
 • Jeżeli chcesz podłączyć do komputera obcy nośnik (taki jak pendrive), zeskanuj go przed otwarciem przy użyciu antywirusowego skanera.

Zabezpieczenie dostępu do informacji – drugi krok do bezpieczeństwa w sieci

 • Wszędzie, gdzie to możliwe, ustaw logowanie oparte o dwuskładnikową weryfikację tożsamości.
 • Ustawiaj mocne hasła, czyli takie, które zawierają małe i wielkie litery, liczby oraz znaki specjalne (w każdym miejscu inne!). Jeżeli to dla Ciebie problem, skorzystaj z manager haseł.

Hasła: 123456, qwerty, 123456789, 12345, misiek, love łamane są OD RAZU (sprawdź na https://howsecureismypassword.net/). Jednak jeśli użyjesz  hasła stworzonego przez generator haseł (przykładowy – https://passwordsgenerator.net/), złamanie hasła #bZP=Vq<d6Nrgj^( zajmie aż… 41 trylionów lat!

Rozwaga, świadomość i ochrona prywatności – trzeci krok do bezpieczeństwa w sieci

 • Masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące linku lub załącznika, który otrzymałeś drogą mailową? Zignoruj go i skasuj! Jeśli wiadomość była naprawdę ważna, nadawca skontaktuje się z Toba ponownie lub wybierze inny sposób komunikacji.
 • Ogranicz aktywność w publicznie dostępnych sieciach Wi-Fi. Jeśli musisz skorzystać, nie loguj się na strony banku, w portalach społecznościowych etc. lub włącz VPN.
 • Korzystając z bankowości internetowej, sklepów online etc., upewnij się, że połączenie jest szyfrowane (spójrz na pasek adresu, musi znajdować się zielona kłódka oraz prefiks https://).
 • Miej na uwadze, że jeśli informacje ze świata cyberbezpieczeństwa podawane są do publicznej wiadomości (włamania hakerów, kradzież danych etc.), najczęściej dotyczą także Ciebie.
 • Szyfruj najważniejsze dane i dokumenty.
 • Rób kopie zapasowe.
 • Dostosuj ustawienia prywatności w serwisach społecznościowych.
 • Za każdym razem gdy postujesz w mediach społecznościowych, przemyśl czy podane informacje nie mówią za wiele na Twój temat cyberprzestępcom.

Twórz kulturę bezpiecznej sieci. Co to znaczy? Dziel się informacjami na temat bezpieczeństwa w Internecie z pracownikami. Wysyłaj na szkolenia lub organizuj pogadanki w zakładzie pracy. Podejrzane zjawiska możesz zgłosić do odpowiednich instytucji (incydent: incydent.cert.pl lub nielegalną treść: dyzurnet.pl).

Sprawdź na co należy zwrócić uwagę wybierając program do szyfrowania dokumentów:

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /usr/home/SpecBlog/domains/specblog.usermd.net/public_html/wp-includes/class-wp-query.php on line 3787 Warning: Attempt to read property "name" on null in /usr/home/SpecBlog/domains/specblog.usermd.net/public_html/wp-includes/class-wp-query.php on line 3789 Warning: Attempt to read property "slug" on null in /usr/home/SpecBlog/domains/specblog.usermd.net/public_html/wp-includes/class-wp-query.php on line 3791

Zostaw komentarz

MENU