Bezpieczna poczta e-mail. Prawnicy nie powinni korzystać z darmowych kont pocztowych?

Czy Twoja poczta e-mail jest bezpieczna, skoro za nią nie płacisz? W końcu nie ma nic za darmo. Nawet jeżeli firma oferuje bezpłatną skrzynkę e-mail, to i tak na czymś zarabia. Źródłem dochodów są najczęściej reklamy. Ale reklamy nie mogą być wysyłane na „chybił trafił”. Trzeba je dobrze stargetować, czyli najlepiej dostosować do użytkownika. Dlatego poczta jest śledzona i skanowana pod kątem występujących słów kluczowych. W „warunkach korzystania z usług” Google (poczta Gmail) informuje wprost, że jego „automatyczne systemy analizują treść (w tym wiadomości e-mail) w celu oferowania spersonalizowanych funkcji usług, takich jak wyniki wyszukiwania, reklamy indywidualne i wykrywanie spamu oraz złośliwego oprogramowania”. Podobnie regulaminy posiadają inni zagraniczni dostawcy poczty elektronicznej.

Skanowana jest nie tylko treść wiadomości, ale także załączniki, w tym pliki graficzne. W efekcie nawet jeśli zrobimy scany dokumentów albo ich zdjęcia i wyślemy je pocztą, to algorytmy są w stanie odczytać ich treść. Zatem, czy nasza poczta e-mail jest bezpieczna?

Jeżeli dostawca poczty elektronicznej skanuje jej zawartość pod kątem dostosowania reklamy do właściciela konta, adwokaci i radcowie prawni nie powinni z takiej usługi korzystać. W końcu tajemnica zawodowa (a także stosowne ustawy) zobowiązuje ich do zachowania w tajemnicy informacji, które posiadają ze względu na wykonywany zawód.

Zachęcamy do zapoznania się z wypowiedziami prawników i specjalistów od cyberbezpieczeństwa, którzy na temat darmowych kont pocztowych mówią artykule Sławomira Wikariaka z GazetaPrawna.pl Treść wysyłanej poczty jest skanowana. Prawnicy nie powinni korzystać z darmowych kont.

Czy istnieje bezpieczna poczta e-mail? Specjaliście podkreślają, że dobrym rozwiązaniem tego problemu jest korzystanie z programów szyfrujących. W ten sposób zabezpieczone dokumenty nie mogą zostać przeskanowane i odczytane przez algorytmy, a tym samym ich treść jest chroniona przed niepowołanym dostępem.

Zostaw komentarz

MENU