Czy jesteś gotowy na kradzież dokumentów? Bezpieczne wakacje – o czym warto pamiętać.

No właśnie. O czym warto pamiętać, aby nasze wakacje były bezpieczne? Nie mamy na myśli wygodnego obuwia, kremu z filtrem i ubezpieczenia turystycznego. Bo na urlopie trzeba zabezpieczyć się nie tylko „w realu”.

#1 Bezpieczne wakacje: ostrożnie z Social Media

Jedziesz na wakacje? Wiemy, że korci Cię, aby podzielić się tym z innymi w sieci. Piękne widoki, egzotyczne jedzenie, zdobyte szczyty, dobra impreza – to wszystko dobrze wygląda na zdjęciach. Bądź jednak ostrożny. Dzielenie się tymi informacjami w Internecie, możesz spowodować konsekwencje w realu (wakacje sprzyjają włamywaczom).

Co z informacjami wysyłanymi w wiadomościach prywatnych? Ok. Ale zawsze miej na uwadze, że w Internecie nic nie ginie. Dlatego każdą przesłaną fotę traktuj jak informację publiczną. Nawet jeśli masz pełne zaufanie do osoby, z którą dzielisz się swoją prywatnością w sieci, nie masz gwarancji, że ktoś nie włamie się na jej konto…

(Skoro o tym mowa, możesz sprawdzić wiedzę swoich znajomych na temat zagrożeń w Internecie wysyłając im ten quiz: https://testbezpieczenstwa.specfile.pl/quiz).

quiz wiedzy obezpieczeństwie

#2 Bezpieczne wakacje: zrób kopię cyfrową paszportu/dowodu osobistego

Jeśli wyjeżdżasz na wakacje (szczególnie zagraniczne), zrób kopię paszportu/dowodu tożsamości. Kradzież dokumentów to niestety rzecz powszechna, dlatego warto się zabezpieczyć na wypadek takiej sytuacji. Taki skopiowany paszport czy dowód tożsamości oczywiście nie będzie ważny, ale znacząco przyśpieszy Twoją identyfikację i pomoże w zdobyciu nowego egzemplarza.

Jest jedno „ale”. Nie chodzi o kopię papierową, którą możesz łatwo zgubić (albo może zostać Ci skradziona). Każde dane osobowe są niezwykle cenne (niezależnie od tego czy pochodzą z oryginalnego dokumentu czy jego kopii), umożliwiają kradzież tożsamości, wyczyszczenie Twojego konta bankowego w kilka godzin albo szereg innych mniejszych i większych przykrości. Dlatego zrób kopię cyfrową i przechowuj ją w postaci zaszyfrowanej na dysku komputera i w chmurze. Możesz w tym celu pobrać bezpłatną i bardzo prostą w użyciu aplikację Specfile, która szyfruje wszelkie dokumenty jak i zdjęcia jednym kliknięciem.

Więcej o tym, dlaczego należy zabezpieczać dokumenty dowiesz się z tego artykułu:

#3 Bezpieczne wakacje: wyłącz wifi

Pewnie zdajesz sobie sprawę z tego, że Twój telefon i komputer zapamiętują sieci, z którymi łączyłeś się w przeszłości. Ergo: telefon i komputer z włączonym wifi podłączą się do zapamiętanej sieci bez Twojej wiedzy. Taka sieć może zostać łatwo sfałszowana. Ponadto publiczne sieci wifi (te na lotniskach, w restauracjach, hotelach etc.) są niezabezpieczone, czyli „widać” dane udostępniane przez Twój telefon/komputer.

Reasumując: w takiej sytuacji wszelkie informacje podajesz hakerom na tacy. Jeśli twierdzisz, że nie ma takiej rzeczy, którą chciałbyś szczególnie zabezpieczyć, przypominamy o hasłach do kont bankowych, poczty elektronicznej, mediów społecznościowych i wszelkie prywatne wiadomości. Pozyskane na Twój temat informacje zostaną wykorzystane bardzo szybko. Zakładając, że lecisz na wakacje i Twój telefon/komputer połączy się bez Twojej wiedzy z wifi na lotnisku, po wylądowaniu możesz mieć już puste konto bankowe.

Jeżeli to Cię nie przekonało – dzięki wyłączenie wifi oszczędzasz baterię. To też działa na wyobraźnię😉

#4 Bezpieczne wakacje: korzystaj z VPN

Wifi nie jest dla Ciebie bezpieczne nawet wówczas, gdy łączysz się z nim świadomie. Tak jak wspomnieliśmy, to połączenie nie jest szyfrowane, dlatego „widać” cały Twój ruch w Internecie: każde wpisane hasło, e-mail, numer karty kredytowej

Zdajemy sobie sprawę, że jednak czasem musimy (lub zwyczajnie chcemy) połączyć się z Internetem. Co wtedy? Na szczęście istnieje bezpieczny sposób.

Zainstaluj Virtual Private Network (w skrócie VPN), który w otwartych sieciach tworzy prywatny szyfrowany tunel. Połączenie z wykorzystaniem tej usługi jest bezpieczne😊

Jeśli nie masz VPNa, ZAWSZE przestrzegaj tych zasad:

  • nie wykonuj żadnych transakcji bankowych;
  • nie łącz się nigdy ze stronami, które nie korzystają z połączenia SSL;
  • wyłącz wszelkie funkcje udostępniania i współdzielenia zasobów, plików, drukarek na komputerze.

#5 Bezpieczne wakacje: nie zapomnij się wylogować

Na koniec jeszcze jedna kwestia, o której często zapominamy: jeśli się gdzieś logujesz (na konto bankowe, fejsa, skrzynkę pocztową), musisz się też wylogować. Szczególnie, jeśli logujesz się na innym sprzęcie. Niech Ci to wejdzie w nawyk. W przypadku utraty komputera albo telefonu jedyne co utracisz, to sprzęt. W innym przypadku zrobi się bardzo gorąco (i to nie z powodu wakacyjnego słońca).  

Bezpiecznego urlopu!

Zostaw komentarz

MENU