Chroń dziecko w sieci. Tłumaczymy dziecku jak być bezpiecznym w Internecie

A gdyby tak kultowe „Załóż czapkę, bo się przeziębisz” i „Nie biegaj, bo się przewrócisz” zamienić na „Nie klikaj gdzie popadnie, bo złapiesz wirusa” i „Nie rozmawiaj z nieznajomymi w sieci”? Sprawy mają się tak: w realnym świecie chronimy dzieci przed następstwami nieodpowiedzialnych zachowań. Natomiast w świecie wirtualnym instalujemy kontrolę rodzicielską i na tym kończymy temat. Bo przecież dziecko jest za małe, aby zrozumieć. Czyżby?

Chroń dziecko w sieci i wyjaśnij z jakimi zagrożeniami może mieć do czynienia 

Zanim posadzisz swoją pociechę przed komputerem i rzucić hasło „serfuj, masz godzinę”, porozmawiajcie. Nie martw się, że dziecko nie zrozumie. Nie chodzi o to, abyś zagłębiał się w skomplikowane definicje. Wystarczy wyjaśnienie przez analogię.

Co grozi Twojemu dziecku w Internecie? Przede wszystkim różne typy szkodliwego oprogramowania, linki do złośliwych stron internetowych oraz witryny automatycznie otwierające nowe okienka i zaczynające pobieranie niechcianych przez nas plików (tzw. drive-by downloads). Zagrożenia jak widać dla każdego są te same, ale nieświadome niebezpieczeństw dziecko może narobić więcej szkód niż wyedukowany dorosły.

Chroń dziecko w sieci i naucz je podstawowych zasad cyberbezpieczeństwa

Rozmowa powinna przebiegać dokładnie tak samo, jak każda pogadanka o bezpieczeństwie w „realu”. Po prostu wyjaśnij, że także w Internecie są ludzie, którzy próbują wykorzystać innych, kradnąc ich prywatne dokumenty lub pieniądze. Ludzie Ci używają różnych metod, aby oszukać – namawiają do przejścia na stronę www lub kliknięcia w jakiś link, obiecując świetną zabawę albo darmową muzykę i bajki. Podkreśl, że chociaż dziecko widzi tylko ekran swojego komputera, sieć łączy różnych (dobrych i złych) realnych ludzi, którzy również zasiadają za monitorami i wszyscy razem tworzą ten wirtualny świat. Dlatego należy być bardzo ostrożnym. Jeśli ktoś nieznajomy próbuje z dzieckiem porozmawiać przez Internet, powinno zareagować tak samo, jak wobec obcego na ulicy. Jeśli usiłuje wręczyć prezent w postaci darmowej bajki, dziecko musi przyjąć analogiczną postawę do tej, gdy nieznajomy chce je poczęstować cukierkiem. Wyjaśnij, że dla własnego bezpieczeństwa, po prostu nie może ulegać takimi pokusom. I sam nie twórz pokus, bo to pierwszy krok do kliknięcia w niewłaściwy link. Jeśli dziecku na czymś bardzo zależy, powinniście wspólnie ustalić co z tym zrobicie (może zakupicie dostęp do platformy z bajkami albo znajdziecie jakąś alternatywę?). 

Tematy, które warto podjąć:

  • Polityka haseł (jak klucz do kuferka ze skarbami, z nikim się nie dziel).
  • Instalacja aplikacji bez zezwolenia (jak wpuszczanie obcego do domu pod nieobecność rodziców).
  • Nieznajomi na portalach społecznościowych (jak rozmowa z nieznajomym na ulicy).
  • Zamieszczanie w sieci zdjęć swoich i innych osób (jak dzielenie się zawartością wspomnianego kuferka z osobami, których nie znamy). 

Kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa

  • Zamiast zakazywać różnych aktywności w Internecie, pokaż dziecku alternatywy (na przykład w zastępstwie standardowego YouTube’a – YouTube Kids albo zamiast Facebooka (przypominamy, aby korzystać z FB trzeba mieć ukończone 13 lat) –  Lego Life).
  • Zainstaluj przeglądarkę przyjazną dziecku dzieci (Kiddle, KidRex, Safe Search Kids).
  • Na wszelki wypadek zaszyfruj wszystkie dokumenty, do których dziecko nie powinno mieć dostępu oraz te o poufnej treści (zabezpiecz się w razie wycieku).
  • Zrób kopię zapasową najważniejszych plików.
  • Czytaj o zagrożeniach w sieci i omawiaj je ze swoim dzieckiem. Pamiętaj, że tylko poprzez edukację możesz nauczyć je bezpiecznego korzystania z Internetu.

Na koniec: chroń dziecko w sieci, ale najpierw sam się do tego dobrze przygotuj.

Podsumowując:

Jeśli zdecydowałeś, że Twoje dziecko będzie miało dostęp do komputera podłączonego do Internetu, dobrze się do tego przygotuj.

Załóżmy, że cała rodzina korzysta z jednego urządzenia. Na początku wydziel konta dla każdego użytkownika. Możesz to zrobić w panelu sterowania (konta użytkowników). Twoje konto powinno mieć typ „administrator”, pozostałe są „standardowe”. Zabezpiecz je hasłami. Także konto Twojego dziecka powinno być chronione hasłem, bo to dobry pretekst do kształtowania właściwych postaw dotyczących polityki haseł w przyszłości. Wymyślcie je wspólnie zgodnie z obowiązującą regułą: ciąg małych i wielkich liter oraz cyfr, co najmniej 8 znaków. Żadnego „Radzio7” albo „Anulka6”. Od razu przejdźcie do konkretów jak Inspektor Gadżet. To może być fragment ulubionego wierszyka albo piosenki, ale w żadnym wypadku imię Waszego psa😉 Na przykład (choć to z pewnością nie jest bajka na topie): „KotWbutach07”. Banalne? Według „How secure is my password?” złamanie takiego hasła zajęłoby 3 tysiące lat!

Na tym etapie ważna jest jeszcze jedna kwestia. Wejdź w ustawienia kontroli konta użytkownika i zmień ustawienia domyślne na „powiadamiaj zawsze”. W ten sposób, jeśli aplikacje będą próbowały instalować oprogramowanie albo wprowadzać zmiany w systemie lub na koncie Twojego dziecka, jako administrator zostaniesz poproszony o wyrażenie na taką aktywność zgody.

Następnie sprawdź jak konto Twojego dziecka jest chronione. Windows ma wbudowanego firewalla, ale dla pewności rzuć okiem na „system i zabezpieczenia”. Firewall będzie uzupełniał Ciebie jako administratora, tzn. wyśle komunikat w przypadku, gdy dziecko będzie chciało pobrać jakąś podejrzaną aplikację. Jeśli jednak coś się przez zaporę przedrze, dobrze mieć aktywnego antywirusa (pamiętaj, że antywirus działa jak szczepionka: tylko wtedy, gdy posiada danego wirusa w swojej bazie). Dlatego dbaj o to, aby baza była zaktualizowana i nie polegaj tylko na antywirusie, bo atakujący wirus może być nowy, a tym samym nieznany dla Twoich systemów zabezpieczeń.

Oprócz tych wszystkich czynności zainstaluj ochronę rodzicielską, co pozwoli Ci kontrolować odwiedzane strony internetowe, blokować dostęp do wskazanych aplikacji (także do mediów społecznościowych) czy nadzorować czas spędzony przez dziecko przed komputerem. Tu pomocy może okazać się także Adblock czyli rozszerzenie dla przeglądarek internetowych, które umożliwia blokowanie wyświetlania reklam. Dopiero wyposażony w taki oręż możesz rozpocząć operację „dziecko w sieci”😉 Powodzenia!


Chroń swoje dokumenty. Pobierz bezpłatnie aplikację Specfile i szyfruj dowolne pliki pdf, dokumenty word, excel, zdjęcia czy video, a nawet całe foldery jednym kliknięciem. Pobierz aplikację Specfile

Zostaw komentarz

MENU