Co nam daje szyfrowanie dysku i czym różni się od szyfrowania folderu?

Szyfrowanie dysku i szyfrowanie folderu (pliku) to dwa różne sposoby szyfrowania i dobrze jest znać różnicę między nimi. Naszym zdaniem szyfrowanie (wybór metody) powinno być zawsze poprzedzone analizą, które dokumenty są poufne i jakie byłyby konsekwencje wycieku informacji, które zawierają. To nie jest tak, że któraś metoda jest lepsza , albo gorsza. Po prostu służą innym celom.

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Na czym polega szyfrowanie dysku
  • Na czym polega szyfrowanie folderu (pliku)
  • Szyfrowanie dysku i szyfrowanie folderu – dlaczego to nie to samo?
  • Jaki sposób szyfrowania (na poziomie dysku czy na poziomie folderu) jest odpowiedni dla Ciebie?

Na czym polega szyfrowanie dysku

Szyfrowanie dysku, jak sama nazwa wskazuje, polega na zaszyfrowaniu całego dysku twardego na Twoim komputerze czyli praktycznie każdego bajtu danych, które się tam znajdują. Możesz to zrobić albo korzystając z  oprogramowania do szyfrowania dysku, albo z rozwiązań sprzętowych (zakupić dysk szyfrowany).

Szyfrowanie dysku pozwala na zabezpieczenie tego, co widoczne i tego, co niewidoczne: plików na poszczególnych partycjach, tzw. plików wymiany i plików tymczasowych. Szyfrowanie dysku pozwala także ukryć wszystkie metadane czyli strukturę katalogów, nazwy plików, ich rozmiary etc.

Na czym polega szyfrowanie folderu (pliku)

Analogicznie do szyfrowania dysku – szyfrowanie folderu (pliku), jak sama nazwa wskazuje, polega na zaszyfrowaniu wybranego katalogu albo pojedynczego dokumentu. I tylko tego.

Folder lub plik możesz zaszyfrować z poziomu systemu operacyjnego (artykuł dla użytkowników Windowsa zawierający instrukcję jak to zrobić, znajdziecie tu: https://blog.specfile.pl/jak-zabezpieczyc-folder-haslem-2/). Prostszym rozwiązaniem jest zainstalowanie aplikacji do szyfrowania (o tym na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego programu piszemy tu: https://blog.specfile.pl/program-do-szyfrowania-na-co-zwrocic-uwage/).     

W kwestii podstawowych różnic pomiędzy szyfrowaniem dysku i szyfrowaniem folderu – to by było na tyle. Musicie być bardzo zaskoczeni tym podziałem😉 A jednak – ten tekst powstał z potrzeby wyjaśnienia, ze te metody nie oznaczają tego samego.

Szyfrowanie dysku i szyfrowanie folderu – dlaczego to nie to samo?

Co tak właściwie robi różnicę? Szyfrowanie dysku chroni dane na komputerze tylko wtedy, gdy komputer jest fizycznie wyłączony. W przeciwnym wypadku istnieje możliwość przejęcia kluczy kryptograficznych z pamięci operacyjnej (czyli z RAMu).

Dlatego jeżeli chcesz chronić naprawdę wszystko, powinieneś łączyć pełne szyfrowanie dysku z szyfrowaniem na poziomie folderów (plików). Jeżeli zaszyfrujesz poszczególne katalogi, będą one chronione niezależnie od tego, czy komputer jest fizycznie włączony czy wyłączony. Rozumiecie różnicę?

Jaki sposób szyfrowania (na poziomie dysku czy na poziomie folderu) jest odpowiedni dla Ciebie?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy😉 Punktem wyjścia zawsze powinna być ocena ryzyka – które dokumenty są poufne, gdzie przetwarzam dane osobowe, na jakim poziomie chcę chronić swoją prywatność. Możesz sięgnąć do różnych raportów dotyczących cyberbezpieczeństwa. Dowiesz się z nich ile dziennie firm atakują cyberprzestępcy, jakie są kary wynikające z rozporządzenia RODO (jeśli przetwarzane dane osobowe nie są odpowiednio zabezpieczone albo wyciekną), ile przedsiębiorstw nie podnosi się po takim ataku. 

Jeżeli pracujesz z poufnymi dokumentami non stop i jesteś podłączony do sieci, przed wyciekiem danych nie uchroni Cię szyfrowanie dysku, bo zwyczajnie w czasie Twojej aktywności niczego nie zabezpieczasz. Z drugiej strony, szyfrowanie całego dysku jest wygodne. Tak naprawę nie musisz wykonywać żadnych dodatkowych operacji (w przeciwieństwie do szyfrowania pojedynczego pliku – każdy musisz zabezpieczyć oddzielnie, ewentualnie dla usprawnienia całego procesu wrzucić pliki do jednego katalogu i zaszyfrować cały folder).

Parafrazując klasyka – musisz sobie odpowiedzieć na jedno (…) ważne pytanie: jaki sposób szyfrowania jest odpowiedni dla mnie? A potem zacząć tym sposobem szyfrować😉   


Chroń swoje dokumenty. Pobierz bezpłatnie aplikację Specfile i szyfruj dowolne pliki pdf, dokumenty word, excel, zdjęcia czy video, a nawet całe foldery jednym kliknięciem. Pobierz aplikację Specfile

Zostaw komentarz

MENU