Co to jest scam i czy może dojść do oszustwa w Twojej firmie?

Oszustwo polegające na wyłudzeniu majątkowym to tzw. scam. Przestępca manipuluje emocjami ofiary: najpierw wzbudza zaufanie, potem niepostrzeżenie kradnie pieniądze. Taki scam przybiera przeróżne formy. Ty – lub Twój pracownik – możecie zostać oszukani w trakcie kontaktu osobistego (na przykład przez telefon), poprzez emaile, listy tradycyjne, jak również przy użyciu usług internetowych.

Żeby ustrzec się przed tego typu działaniami, musisz poznać metody działania oszustów.

Przykład #1

Scamer podaje się za urzędnika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zawiadamia Cię o nieuregulowanych składkach. Straszy Cię, że jeśli ich niezwłocznie nie uregulujesz, zapłacisz wysokie odsetki. Oszust zachęca Cię do niezwłocznego zapłacenia kartą (aby uniknąć dodatkowych opłat) i podania danych przez telefon.

Przykład #2

Scamer podaje się za przedstawiciela firmy Microsoft. Informuje Cię, że Twój system został zainfekowany złośliwym oprogramowaniem. Rekomenduje Ci zakup dedykowanej aplikacji w celu usunięcia wirusa lub prosi o uzyskanie zdalnego dostęp do komputera.

Przykład #3

Odsłuchujesz pocztę głosową z której wynika, że Twoje konto bankowe zostało zawieszone. Dzwoniący instruuje Cię, jak ponownie aktywować konto (np. sugeruje połączenie ze wskazanym numerem telefonu, gdzie weryfikowana jest Twoja tożsamość). W ten sposób wyłudza dane tożsamości, co w konsekwencji może doprowadzić do oszustwa finansowego.

Jak działają scamerzy – schemat

Scamerzy wykorzystują prosty mechanizm emocjonalny. W pierwszym kroku wzbudzają Twoje zaufanie – podają się na osobę związaną z jakąś placówką (bankiem, urzędem), kontrahenta, znajomego szefa. W kolejnym kroku straszą: wysokimi odsetkami, dodatkowymi płatnościami, zablokowaniem konta/transakcji, a nawet więzieniem. W konsekwencji ofiara robi dokładnie to, czego oczekuje scamer: płaci, podaje dane osobowe etc.

Czy możesz uchronić swoją firmę przed działaniem scamerów?

Przed takim oszustwem możesz uchronić swoją firmę tylko ty sam. Edukuj (siebie i pracowników)! Po czym poznasz oszusta?

  • wprowadzi bardzo nerwową atmosferę
  • otrzymasz od niego konkretne instrukcje działania
  • opisana sytuacja będzie wymagała podjęcia pilnych czynności
  • scamer spróbuje wyprowadzić Cię z równowagi emocjonalnej, na przykład usiłując Cię przestraszyć

Te wszystkie działania sprawią, że będziesz postępował w irracjonalnie. Dlatego jeśli masz wątpliwości, zawsze zanim wykonasz jakieś działania, skontaktuj się z placówką/osobą, która ma otrzymać jakieś pieniądze, dane, dokumenty. Uwaga! O takim incydencie należy powiadomić policję.

Ten artykuł może Cię zainteresować:

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /usr/home/SpecBlog/domains/specblog.usermd.net/public_html/wp-includes/class-wp-query.php on line 3787 Warning: Attempt to read property "name" on null in /usr/home/SpecBlog/domains/specblog.usermd.net/public_html/wp-includes/class-wp-query.php on line 3789 Warning: Attempt to read property "slug" on null in /usr/home/SpecBlog/domains/specblog.usermd.net/public_html/wp-includes/class-wp-query.php on line 3791

Zostaw komentarz

MENU