Co to jest scam i jaki ma związek z „metodą na wnuczka”?

Scam to oszustwo, polegające na wyłudzeniu majątkowym. Oszuści manipulują emocjami ofiary. Najpierw wzbudzają w niej zaufanie, a następnie zagrabiają pieniądze.Scam może przybrać różne formy. Wyłudzenie w trakcie kontaktu osobistego (na przykład przez telefon), poprzez emaile i listy tradycyjne, a także przy użyciu usług internetowych.

Scam telefoniczny

Na początku przyjrzyjmy się oszustwu telefonicznemu. Scam telefoniczny jest bardzo niebezpieczny z dwóch powodów. Po pierwsze rozmowa telefoniczna posiada mniej rozwiązań pozwalających na monitorowanie jej treści. Tym samym trudniej wykryć próbę ataku oraz powstrzymać go. Po drugie w trakcie bezpośredniego kontaktu łatwiej zmanipulować rozmówce, nakłaniając go do podjęcia niekorzystnych dla niego decyzji.

  • Po czym poznasz oszusta?
  • wprowadzi nerwową atmosferę
  • otrzymasz od niego konkretne instrukcje
  • opisana sytuacja będzie wymagała podjęcia pilnych działań
  • oszust spróbuje wyprowadzić Cię z równowagi emocjonalnej, na przykład usiłując Cię przestraszyć

Te wszystkie działania sprawią, że będziesz postępował w pośpiechu i irracjonalnie.

Jak działają oszuści – przykłady

  • Oszust podający się za urzędnika Urzędu Skarbowego zawiadamia Cię o nieuregulowanych płatnościach. Straszy Cię, że jeśli ich niezwłocznie nie uregulujesz, trafisz do więzienia. Oszust zachęca do zapłacenia kartą i podania danych przez telefon.
  • Oszust podający się za przedstawiciela firmy Microsoft. Informuje Cię o zainfekowaniu systemu złośliwym oprogramowaniem. Rekomenduje Ci zakup dedykowanej aplikacji lub prosi o uzyskanie zdalnego dostęp do komputera.
  • Odsłuchujesz pocztę głosową. Otrzymujesz komunikat, że Twoje konto bankowe zostało zawieszone. Dzwoniący instruuje, jak ponownie aktywować konto. Często sugeruje połączenie ze wskazanym numerem telefonu, gdzie weryfikowana jest Twoja tożsamość. To wyłudzenie danych tożsamości. W konsekwencji może doprowadzić do oszustwa finansowego.

Przed takim oszustwem możesz się uchronić tylko ty sam. Zachowaj czujność. Bądź podejrzliwy. Jeśli masz przeświadczenie, że to próba oszustwa – rozłącz się. Aby zweryfikować dzwoniącego, wejdź na stronę organizacji, z której dzwonił rozmówca. Następnie zadzwoń na infolinię i sprawdź, czy próba kontaktu ze strony jest organizacji była zainicjowana. Nigdy nie pozwalaj osobie dzwoniącej na tymczasowe przejęcie kontroli nad Twoim komputerem. Nie pobieraj także obcego oprogramowania.

Ciekawostka

Być może słyszałeś o metodzie „na wnuczka”. To przykład powszechnie stosowanego scamu. Tak działający oszuści podają się za członka rodziny. Ofiara sama „zgaduje, że rozmawia z kimś bliskim.

Jak działają sprawcy? Często działają w zorganizowanych grupach przestępczych. Najpierw typują potencjalne ofiary. Wybierają osoby starsze, mieszkające samotnie w dużych miastach. Numeru telefonu szukają w książce telefonicznej typując imiona, które rzadko występują współcześnie.

Oszuści wzbudzają przekonanie, że są krewnymi ofiar prosząc o pilne pożyczenie pieniędzy na różne, ważne cele. Należą do nich: okazyjne kupno samochodu lub mieszkania, leki, pokrycie kosztów kolizji lub leczenia szpitalnego.Gdy potencjalny poszkodowany zgodzi się na udzieleni pomocy, sprawca deklaruje odbiór pieniędzy w miejscu zamieszkania ofiary. W końcu dzwoni po raz kolejny aby poinformować, że wyśle po pieniądze zaufaną osobę.

Co zrobić, aby ustrzec się przed tego typu oszustwem? Jak najszybciej skontaktuj się z osobą, do której mają trafić pieniądze. O takim incydencie należy powiadomić policję.


Chroń swoje dokumenty. Pobierz bezpłatnie aplikację Specfile i szyfruj dowolne pliki pdf, dokumenty word, excel, zdjęcia czy video, a nawet całe foldery jednym kliknięciem. Pobierz aplikację Specfile

Scam emailowy. Czytaj tutaj

Scam na stronach www. Czytaj tutaj

Zostaw komentarz

MENU