5 wskazówek jak zadbać o cyberbezpieczeństwo na urlopie

Wyjeżdżasz na wakacje? Zadbaj o swoje cyberbezpieczeństwo! Przestępcy nie odpoczywają i mogą wykorzystać Twoją urlopową nieuwagę. Sprawdź na co zwrócić szczególną uwagę podczas wakacyjnej beztroski.

1. Publicznym hotspot – tylko jeśli NAPRAWDĘ musisz

Publicznym hotspot tylko z nazwy jest darmowy. To co wydaje się bezpłatne w rzeczywistości może Cię dużo kosztować. Dlaczego?

To połączenie nie jest szyfrowane. Oznacza to, że widać cały Twój ruch w Internecie (to znaczy: na jakiej jesteś stronie, jakie hasło wpisujesz logując się do Facebooka, numer Twojej karty kredytowej itd.). I to wykorzystują hakerzy! Często zdarza się, że siedzą na lotniskach lub w kawiarniach i czekają, aż podróżni połączą się z publicznym Wi-Fi. Wtedy zaczyna się polowanie…

Jeśli musisz się połączyć, nie loguj się do wrażliwych kont osobistych i nie przeglądaj poufnych danych. A najlepiej skorzystać z usługi VPN, która w otwartych sieciach tworzy prywatny szyfrowany tunel sprawiając, że połączenie staje się bezpieczne.

2. Dokładnie sprawdzaj strony internetowe, na których rezerwujesz podróże, wycieczki, usługi

Rezerwując podróż, wycieczki fakultatywne, usługi dodatkowe zawsze dokładnie sprawdzaj wiarygodność witryny i firmy, z której oferty chcesz skorzystać. Dlaczego?

Hakerzy tworzą strony podszywające się pod autentyczne witryny lub nowych usługodawców: oferują luksusy w atrakcyjnych cenach, aby wykraść dane osobowe. Jeśli oferta wygląda zbyt dobrze, powinna zapalić Ci się czerwona lampka. Dokładnie zbadaj firmę. Kłódka przy adresie strony z informacją, że połączenie jest bezpieczne, to za mało. Sprawdź, czy firma jest zarejestrowana, przeczytaj opinie, prześledź historię w mediach społecznościowych. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie ryzykuj – nie podawaj żadnych danych osobowych, nie przelewaj pieniędzy i nie podawaj informacji dotyczącej Twojej karty kredytowej/debetowej.

Chroń dane osobowe – przestępca, który wejdzie w ich posiadanie może je wykorzystać do wynajmu samochodu, mieszkania, noclegu, zakupu abonamentu itd., a nawet zadłużyć Cię w banku lub wyprowadzić pieniądze z Twojego konta!

3. Zdjęcia/scany paszportu lub dowodu – tylko w zaszyfrowanej formie

Co robisz wyjeżdżając na wakacje, szczególnie te zagraniczne? Na wszelki wypadek, gdybyś zgubił dokumenty, robisz scan lub zdjęcie dowodu/paszportu i prawa jazdy.

Jeśli masz na telefonie/komputerze te dokumenty – nigdy nie przechowuj ich w otwartej (jawnej) formie czyli takiej, do której każdy, kto wejdzie w posiadanie Twoich sprzętów ma dostęp.  

W takim przypadku utracenie sprzętu jest równoznaczne z fizycznym zgubieniem dokumentów. Dodatkowo haker wcale nie musi kraść telefonu czy laptopa, aby mieć do nich wgląd. Może dostać się do Twoich plików (uwaga na dokumenty przechowywane w niezabezpieczonej formie na skrzynce mailowej czy w chmurze!) i przesłać dokumenty do siebie.

Dokładnie tak samo, jak pisaliśmy w punkcie drugim, jeśli przestępca wejdzie w posiadanie dokumentów, wykorzysta je najlepiej, jak potrafi (wynajem, zakup, pożyczka, wyprowadzenie pieniędzy z konta). Gdy posiada zdjęcie/scan Twojego dowodu albo paszportu jego możliwości są nieograniczone!  

Co robić? Szyfrować! Szyfrowanie już dawno nie jest domeną jedynie osób posiadających wiedzę techniczną lub skomplikowane programy. Skorzystaj z Specfile i szyfruj jednym kliknięciem. Nawet jeśli Twoje sprzęty zostaną skradzione albo ktoś będzie miał dostęp do Twoich plików, możesz być spokojny – bez odpowiedniego klucza szyfrującego, który jest zabezpieczony Twoim hasłem, nikt postronny nie zobaczy treści dokumentów.

Uwaga! Jeśli na komputerze i w telefonie masz inne dokumenty poufne – one również dla Twojego bezpieczeństwa powinny być przechowywane w zaszyfrowanej formie.

4. Zabierasz laptop lub tablet – przygotuj zabezpieczenia i włącz usługę lokalizującą

Podstawowe zabezpieczenia to silne i unikalne hasło na komputer, firewall i antywirus.

Unikalność hasła polega na stosowaniu różnych haseł wszędzie tam, gdzie hasła są wymagane (inne do komputera, inne do poszczególnych mediów społecznościowych, inne do banku etc.). O sile hasła decyduje jego długość, zastosowanie wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych.

Firewall czyli zapora sieciowa, blokuje niepowołany dostęp do komputera i monitoruje ruch sieciowy (to ten moment, gdy komputer pyta, czy na pewno ma zainstalować aplikację, którą właśnie pobrałeś – dzieje się tak za sprawą firewalla). To on pilnuje, żeby nikt i nic się do Twojego komputera nie dostało.

Niestety firewall nie jest niezawodny. Jeśli coś lub ktoś się jednak przedostanie, swoją pracę zaczyna antywirus. Ale uwaga. Antywirus zwalcza tylko te wirusy, które zna. Tym samym nie daje 100% pewności, że komputer jest bezpieczny, a jedynie zmniejsza jego podatność na ewentualne ataki.

Tutaj ważna uwaga. Nidy nie skipuj aktualizacji, ponieważ łatają dziury (czyli błędy bezpieczeństwa) w systemach operacyjnych, programach i aplikacjach.

Pozostaje jeszcze kwestia zgubienia/kradzieży samego urządzenia. Dzięki narzędziu lokalizującemu z poziomu przeglądarki internetowej sprawdzasz na mapie lokalizację laptopa czy telefonu. Możesz także zdalnie zablokować urządzenie, wysłać na nie wiadomość albo włączyć alarm.

5. Ostrożnie z social mediami

Możesz korzystać z najnowszej technologii, ale nawet ona jest zawodna, gdy w grę wchodzi błąd ludzki. Dlatego korzystaj z Internetu mądrze. Z punktu widzenia cyberbezpieczeństwa udostępnianie swojej lokalizacji w mediach społecznościowych jest niebezpieczne. Hakerzy sprawdzają swoje ofiary – nie dostarczaj im wskazówek jak przeprowadzić atak.

Przy okazji – taka informacja może być cenna także dla rabusiów „w realu”…

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /usr/home/SpecBlog/domains/specblog.usermd.net/public_html/wp-includes/class-wp-query.php on line 3787 Warning: Attempt to read property "name" on null in /usr/home/SpecBlog/domains/specblog.usermd.net/public_html/wp-includes/class-wp-query.php on line 3789 Warning: Attempt to read property "slug" on null in /usr/home/SpecBlog/domains/specblog.usermd.net/public_html/wp-includes/class-wp-query.php on line 3791

Comments are closed.

MENU