Cyberprzestępczość: wszystko o deszyfrowaniu w aplikacji Specfile

Cyberprzestępczość staje się coraz większym zagrożeniem. Szczególnie dla ważnych danych przechowywanych na komputerze z dostępem do Internetu. Jesteś świadomy zagrożeń? Szyfruj i deszyfruj poufne informacje przy pomocy aplikacji Specfile.

Wszystkie pliki, które aplikacja Specfile obsługuje (może deszyfrować), są rozpoznawane automatycznie. Wyglądają tak (mają rozszerzenie .spcf – możesz to sprawdzić we właściwościach pliku):
ikonka specfile
Jeżeli chcesz deszyfrować taki plik musisz być właścicielem pliku lub osobą, której dostęp do tego pliku został przydzielony.
Dokładnie tak samo rzecz się ma z katalogami. Zaszyfrowane przy pomocy aplikacji Specfile foldery wyglądają tak:
ikonka specfile folder
Przy deszyfrowaniu katalogu każdy plik .spcf, do którego użytkownik ma dostęp, zostanie odszyfrowany. Analogicznie – aby rozszyfrować zaszyfrowany katalog musisz mieć dostęp do plików w tym katalogu.

Jak deszyfrować plik/katalog?

Kliknij plik/katalog prawym przyciskiem myszy i wybierz z menu kontekstowego Szyfruj/Deszyfruj (Specfile).
deszyfrowanie pliku specfile
Warto wiedzieć:

  • Chcesz rozszyfrujesz plik i otworzyć go przy użyciu panelu specfile? Specfile będzie czekać do momentu kiedy zamkniesz plik, aby go ponownie zaszyfrować
  • Aplikacja Specfile pozwala na odszyfrowanie dowolnego katalogu, który zawiera pliki .spcf. Nie oznacza to jednak, że taki katalog musiał być wcześniej szyfrowany. Można przenieść wszystkie swoje zaszyfrowane pliki do jednego katalogu i odszyfrować je jednym kliknięciem.
  • Jeśli przechowujesz dane na urządzeniu z dostępem do Internetu, możesz zostać ofiarą cyberprzestępczości. Dlatego chroń poufne informacje na Twoim komputerze

 

Autoryzacja i deszyfrowanie

Przed odszyfrowaniem pliku/katalogu należy przejść autoryzację. Potwierdzi ona, że jesteś użytkownikiem danego konta. Uwaga! Poprawne przejście tego procesu nie gwarantuje dostępu do zaszyfrowanego pliku. Może się okazać, że użytkownik nie posiada dostępu do pliku, ponieważ nie został mu udostępniony w trakcie szyfrowania.
deszyfrowanie plików specfile
Przed odszyfrowaniem należy wprowadzić hasło aktualnie zalogowanego użytkownika lub zalogować się na inne konto. Wówczas musisz ponowić próbę wpisując hasło nowego użytkownika. Nie masz pewności czy korzystasz ze swojego konta na współdzielonym komputerze z innymi osobami? Możesz sprawdzić dane aktualnie zalogowanego użytkownika pod przyciskiem:
ikonka user specfile
Istnieje również możliwość zapamiętania hasła maksymalnie do 24 godzin, oraz rozszyfrowania pliku do innej lokalizacji niż ta w której się obecnie znajduje.
opcja zapamiętania_hasla
Gdy proces deszyfrowania pliku/katalogu dobiegnie końca zostanie wyświetlone takie okno:
deszyfrowanie plików specfile
Wybierając opcję „Otwórz” otworzysz swój rozszyfrowany dokument/katalog. Aplikacja Specfile będzie czekać do momentu zamknięcia dokumentu, a gdy do tego dojdzie ponownie go zaszyfruje dla osób, które miały do niego wcześniej dostęp. Katalogi nie są szyfrowane automatycznie po zamknięciu.
Jeżeli zdecydujesz się na opcję „Zamknij” Specfile zakończy pracę. Od tego momentu bezpieczeństwo rozszyfrowanego pliku zależy od Twoich przyszłych działań.
Zaznaczając pole wyboru „Zawsze zamykaj po deszyfrowaniu” aplikacja Specfile nie wyświetli powyższego okna ponownie po rozszyfrowaniu (zamiast tego zakończy pracę).

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /usr/home/SpecBlog/domains/specblog.usermd.net/public_html/wp-includes/class-wp-query.php on line 3787 Warning: Attempt to read property "name" on null in /usr/home/SpecBlog/domains/specblog.usermd.net/public_html/wp-includes/class-wp-query.php on line 3789 Warning: Attempt to read property "slug" on null in /usr/home/SpecBlog/domains/specblog.usermd.net/public_html/wp-includes/class-wp-query.php on line 3791

Zostaw komentarz

MENU