Czy dane w chmurze są bezpieczne?

Na pytanie, czy dane w chmurze są bezpieczne można odpowiedzieć jednym zdaniem. To zależy.

Co to jest chmura?

Zacznijmy od definicji chmury. Chmura to globalna sieć serwerów, które znajdują się w różnych miejscach na świecie. Serwery te są ze sobą połączone. Możemy zatem powiedzieć, że działają jak jeden system. Te połączone serwery pełnią różne funkcje. Przechowują dane i umożliwiają zarządzanie nimi (w tym kontekście najczęściej myślimy o danych w chmurze), ale także (o czym myślimy rzadziej) obsługują aplikacje oraz dostarczają zawartość lub usługi (poczta internetowa, strumieniowe przesyłanie materiałów wideo,oprogramowanie biurowe, sieci społecznościowe etc.). Czyli – jeśli przechowujesz dane w chmurze – dla Ciebie chmura jest takim dyskiem o ogromnej pojemności, którego nie widać:)

Dlaczego miałbym przechowywać dane w chmurze?

Z co najmniej trzech powodów. Po pierwsze chmura zabezpiecza Twoje dokumenty przed ich fizycznym zniszczeniem (znacie z autopsji historie zgubionych pendrivów i spalonych dysków twardych?). Po drugie zamiast korzystać i przechowywać dane na jednym komputerze (lokalnym lub osobistym), możesz mieć do nich dostęp z dowolnego urządzenia, które jest połączone z Internetem (w każdym miejscu i czasie). Po trzecie dane z chmury można łatwo udostępnić. Przydatne jeśli pracujesz w grupie i współdzielisz różne dokumenty.

Czy przechowywanie danych w chmurze jest bezpieczne?

Problem z chmurą jest jeden. Nie ma żadnego miejsca, na którym przechowywanie danych jest w 100% bezpieczne. Możliwy jest zarówno wyciek danych z chmury, jak i włamanie do Twoich dokumentów i na przykład modyfikacja ich treści (czego możesz nawet nie zauważyć).

Dane w chmurze a Specfile

Pomimo pojawiających się obaw, chmura to naprawdę dobre miejsce do przechowywania danych, nawet tych poufnych. Szczególnie jeśli jest ich dużo i są współdzielone z innymi osobami. Co zrobić, aby dane w chmurze były bezpieczne? Najlepiej dodatkowo szyfrować je przy pomocy Specfile. Aplikacja do szyfrowania rozwiewa wszelkie wątpliwości związane z bezpieczeństwem chmury i daje Ci dodatkową kontrolę nad przechowywanymi danymi i naruszeniem ich poufności. A to tylko o jeden „klik” więcej:)


Chroń swoje dokumenty. Pobierz bezpłatnie aplikację Specfile i szyfruj dowolne pliki pdf, dokumenty word, excel, zdjęcia czy video, a nawet całe foldery jednym kliknięciem. Pobierz aplikację Specfile

Zostaw komentarz

MENU