Czy programy antywirusowe ochronią Twoją firmę przed cyberprzestępcami?

Programy antywirusowe to tylko jedna z metod, która chroni Twoją firmę przed cyberatakami. Nawet najlepszy antywirus w pojedynkę nie zdziała cudów. Prowadzisz swój biznes? Korzystasz z komputera podłączonego do Internetu? Smartfona? Poczty elektronicznej? Gromadzisz poufne dane o Twoich klientach? Informacje potrzebne do zawarcia umowy? Numery telefonów? Oferty? Projekty? Zdjęcia? Filmy? Teraz wyobraź sobie taką sytuację. Do wszystkich ważnych dokumentów uzyskują dostęp osoby trzecie. Twój komputer zostaje zainfekowany, pliki zaszyfrowane, a ty nie masz możliwości, aby odtworzyć folder z projektem realizowanym dla ważnego klienta. Powiesz: to mnie nie dotyczy. A jednak. Tylko w ostatnim roku sieć honeypotów należąca do firmy F-Secure zarejestrowała 6 milionów cyberataków na Polskę (honeypoty to takie serwery udające łatwy cel dla hakerów). Przygotowaliśmy ten wpis, aby zidentyfikować obszary, które wymagają szczególnej ochrony w Twojej firmie. Przeczytaj i sprawdź co wymaga dodatkowego wsparcia. Bezpieczeństwo Twojej firmy zależy w głównej mierze od Ciebie.

Poczta elektroniczna

#1 Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące otrzymanego emaila, usuń go. Jeśli był istotny, prawdziwy nadawca, w przeciwieństwie do cyberprzestępcy, skontaktuje się z Tobą ponownie.

#2Nie otwieraj żadnych podejrzanych załączników.

#3 Stosuj bezpieczne, mocne i niepowtarzalne hasła. Nie pozwól aby w firmie istniały ogólne skrzynki, do których dostęp mają wszyscy.

Wi-Fi

#1 Konto administratora oraz dostęp do sieci chroń silnym hasłem.

#2 Poprawnie skonfiguruj urządzenie wykorzystujące Wi-Fi, aby nie stało się celem ataku cyberprzestępców. Stosuj co najmniej protokołu WPA2 w wersji Enterprise. Najsilniejszy (i najnowszy, wprowadzony w tym roku) protokoł służących do zabezpieczania sieci Wi-Fi to WPA3. Dla niewtajemniczonych: protokoły służą do zabezpieczania informacji wysyłanych i odbieranych przy korzystaniu z sieci bezprzewodowych.

#3 Przygotuj osobną sieć dla gości.

#4 Pamiętaj o fizycznym bezpieczeństwie urządzeń sieciowych. Chroń je przed modyfikacją.

Czy korzystanie z hotspotów jest bezpieczne?

Sieć publiczna nie jest do końca bezpieczna. Cyberprzestępcy zostawiają tam liczne pułapki, dlatego jeśli musisz korzystać z hotspotów, rób to bardzo ostrożnie. Przede wszystkim nie wykonuj takich czynności jak logowanie do najważniejszych serwisów: platform firmowych, poczty, bankowości elektronicznej. W sieciach publicznych korzystaj z połączenia VPN czyli wirtualnej sieci prywatnej. Uwaga! Usługa VPN jest płatna.

Urządzenia mobilne

#1 Aktualizuj oprogramowanie na urządzeniach mobilnych.

#2 Odinstaluj aplikacje, których nie używasz.

#3 Zabezpiecz urządzenia mobilne za pomocą hasła oraz stosuj programy antywirusowe.

#4 Aktywuj funkcje umożliwiające zdalne zlokalizowanie i usunięcie zawartości urządzenia.

#5 Jeśli nie jest to konieczne, nie korzystaj z hotspotu jeśli nie wykorzystujesz połączenia VPN.

Współdzielenie plików

#1 Szyfruj wszystkie poufne dane.

#2 Ogranicz dostęp do najważniejszych plików. Zdecyduj, kto będzie miał do nich wgląd.

#3 Nie wysyłaj dokumentów drogą elektroniczną, jeśli wcześniej nie zostały zaszyfrowane.

#4 Prowadź ewidencję dokumentów – dzięki temu wiesz, kto wprowadzał zmiany i komu zostały udostępnione poufne pliki.

Do współdzielenia plików wykorzystuj Specfile. Aplikacja szyfruje i deszyfruje dane, umożliwia współdzielenie szyfrowanych plików z wybranymi użytkownikami, przesyłanie ich drogą mailową oraz ewidencję dokonanych na szyfrowanych plikach zmian ze wskazaniem konkretnego użytkownika.

Strona WWW

#1 Aktualizuj! Dotyczy to zarówno aktualizacji oprogramowania na serwerze, jak i oprogramowania z którego sam korzystasz.

#2 Jeżeli ty lub któryś z pracowników loguje się do witryny (panel administratora), stosujcie bezpieczne, mocne hasła.

#3 Zarejestruj domeny brzmiące podobnie do adresu Twojej strony WWW.

#4 Zastanów się, czy w przypadku Twojej strony nie należy przeprowadzić testów bezpieczeństwa witryny.

Urządzenia USB

#1 Przed użyciem, ZAWSZE skanuj wszystkie nośniki wymienne pod kątem wirusów i złośliwego oprogramowania. Nidy nie pomijaj jego kroku.

#2 Nie korzystaj z nieznanych nośników. Twoja firma powinna posiadać listę urządzeń dopuszczonych do korzystania w jej obrębie.

Kilka dodatkowych wskazówek

  • Pamiętaj, że router również należy aktualizować, a zabezpieczające go hasło musi być silne i bezpieczne.
  • Drukarki, kopiarki i faksy to także komputery. Jeśli nabywasz takie urządzenie sprawdź czy posiada możliwość szyfrowania i bezpiecznego usuwania danych. Pamiętaj aby zmienić domyślne hasło i wyłączyć możliwość bezpośredniego logowania do urządzenia z sieci zewnętrznych.
  • Zabezpiecz sieć i systemy przed intruzami przy pomocy zapory sieciowej (firewalle). Możesz skonfigurować reguły blokujące ruch i wykluczyć ten, który nie jest konieczny dla Twojej firmy. Prawie wszystkie programy antywirusowe posiadają funkcję zapory.
  • Jeśli przechowujesz pliki w tzw. chmurze lub współpracujesz z dostawcami zewnętrznymi, podpisz stosowne umowy dotyczące polityki bezpieczeństwa.
  • Jeżeli firma posiada konto na portalach społecznościowych, nie udzielaj dostępu do konta wszystkim. Ogranicz również dostęp administracyjny.
  • Korzystając z Wirtualnych Sieci Prywatnych (VPN), używaj silnych haseł, a dostęp do usługi ogranicz do osób, które rzeczywiście go potrzebują.
  • Jeżeli Twoja firma wykorzystuje terminale POS: wydziel konto administratora i konta dla pozostałych użytkowników, korzystaj z silnych haseł oraz pamiętaj o aktualizacjach oprogramowania.
  • Pamiętaj, że nie tylko komputery i telefony posiada pamięć wewnętrzną. Usuń wszystkie dane jeśli zamierzasz przekazać urządzenie dalej.

Chroń swoje dokumenty. Pobierz bezpłatnie aplikację Specfile i szyfruj dowolne pliki pdf, dokumenty word, excel, zdjęcia czy video, a nawet całe foldery jednym kliknięciem. Pobierz aplikację Specfile

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /usr/home/SpecBlog/domains/specblog.usermd.net/public_html/wp-includes/class-wp-query.php on line 3787 Warning: Attempt to read property "name" on null in /usr/home/SpecBlog/domains/specblog.usermd.net/public_html/wp-includes/class-wp-query.php on line 3789 Warning: Attempt to read property "slug" on null in /usr/home/SpecBlog/domains/specblog.usermd.net/public_html/wp-includes/class-wp-query.php on line 3791

Zostaw komentarz

MENU