Czy to jest scam? Kontrowersje wokół ScamAdviser

ScamAdviser, jak sama nazwa wskazuje, to Twój internetowy doradca ds. scamu. Jeżeli masz wątpliwości czy dana witryna jest prawdziwa, po prostu wrzuć ją w wyszukiwarkę ScamAdviser i sprawdź jej poziom bezpieczeństwa. Brzmi super, ale czy jest super?   

ScamAdviser – co to dokładnie za narzędzie?

strona główna narzędzia do wykrywania scamu

ScamAdviser to strona internetowa z oknem „wyszukiwarki”. Wrzucasz tam witrynę, do której nie masz zaufania, a algorytm sprawdza różne źródła, na podstawie których określa poziom bezpieczeństwa strony (m.in. IP, dostępność danych kontaktowych na stronie internetowej, oceny etc.). To dość niesamowite, bo witryna ostrzega nie tylko przed oszustwami związanymi z zakupami online, ale również przed stronami phishingowymi, spamerami i sklepami internetowymi sprzedającymi podrabiane produkty. ScamAdviser twierdzi, że na stronie sprawdzono już prawie 1 300 000 000 witryny, z czego 2 713 125 okazało się scamem (dane z 23.07.19).

Odważyliśmy się i na ScamAdviser sprawdziliśmy stronę Specfile’a

Można spokojnie oddychać, strona jest bezpieczna.

Od razu otrzymaliśmy raport dotyczący strony, z którego dowiedzieliśmy się, że:

#1 Specfile otrzymał wysoką ocenę, więc prawdopodobnie jest bezpiecznym serwisem (no wiadomo!)

Na jakiej podstawie otrzymaliśmy taki wynik? Kraj, w którym serwis jest hostowany; certyfikat SSL oraz recenzje witryny znalezione na w serwisach. Ale ScamAdviser zabezpiecza się: „Nie możemy jednak zagwarantować, że strona nie jest scamem. Wiele stron internetowych wygląda legalnie, ale są one w rzeczywistości fałszywe. Zanim zrobisz zakupy na stronie, której nie znasz, sprawdź tę stronę ręcznie” (tłumaczenie własne).

#2 Ocena Specfile’a jest wynikiem wykorzystania algorytmu sztucznej inteligencji

ScamAdviser opiera się na technicznej analizie informacji publicznych i wykorzystuje algorytm sztucznej inteligencji. Bierze pod uwagę ponad 40 różnych czynników w celu oszacowania czy dana witryna internetowa nie jest oszustwem.

#3 Specfile jest początkującym graczem na rynku usług szyfrujących

Oceniono nas tak m.in. na podstawie rankingu Alexa, opinii Trustpilot, Sitejabber i Resellerrating.

#4 Nasza strona ładuje się wolniej, niż powinna…

….ale PageSpeed Insights daje nam 90 na 100, więc coś tu chyba nie gra…

#5 Możemy zgłosić Specfile’a do bazy ScamAdviser

Ponieważ ScamAdviser jest usługą świadczoną przez Ecommerce Foundation, toteż ich misją jest wspieranie globalnego handlu cyfrowego i pomoc w sprzedaży online. Właściciel sklepu internetowego może zwiększyć zaufanie konsumentów do swojej strony, kupując ScamAdviser Premium (za 9,95 € miesięcznie).

Kontrowersje wokół ScamAdviser

Czy to wszystko jest prawdziwe? Sprzedawcy, którym ScamAdviser zmarnował biznesy, ostrzegają przed tym narzędziem innych sprzedawców twierdząc, że strona sama w sobie jest scamem.

Według nich sprawy mają się tak: ScamAdviser promuje się jako autorytet i pośrednik w ujawnianiu oszustw internetowych. Swoją uwagę kieruje na młode pomioty, kwestionuje ich wiarygodność i wywołuje strach u właścicieli, którzy aby poprawić swój wynik bezpieczeństwa, kupują pakiet ScamAdviser Premium. Wszystko po to, by nie zaszkodzić swojemu biznesowi…

Najciemniej pod latarnią?

Trzeba przyznać, że po bliższym zapoznaniu się z raportem można odnieść wrażenie, że całość wygląda dość podejrzanie. Po pierwsze, nie wszystkie wnioski są zgodne ze stanem faktycznym. Po drugie, wiele z nich pozostaje jedynie w fazie domysłu. Po trzecie, sprawdziliśmy kilka popularnych stron z branży cybersecurity i… wszyscy otrzymaliśmy identyczną charakterystykę witryny. Pozostaje jeszcze bardzo ważny wątek osób, które otwarcie piszą o tym, że ScamAdviser zniszczył ich biznes. Być może sprawdza się powiedzenie, że najciemniej pod latarnią. Jeśli ScamAdviser rzeczywiście sam w sobie jest oszustwem, to musimy przyznać, że naprawdę wyrafinowanym. Chylimy czoła…

Więcej o scamie dowiesz się z tych artykułów:

Chroń swoje dokumenty. Pobierz bezpłatnie aplikację Specfile i szyfruj dowolne pliki pdf, dokumenty word, excel, zdjęcia czy video, a nawet całe foldery jednym kliknięciem. Pobierz aplikację Specfile

Zostaw komentarz

MENU