FaceApp i inne programy, które naruszają naszą prywatność

O FaceApp zrobiło się głośno nie dlatego, że jakoś szczególnie wczytaliśmy się w politykę prywatności tej aplikacji. Po prostu usłyszeliśmy, że może być ona rosyjska. To wystarczyło, aby wywołać burzę w szklance wody. Głos w tej sprawie zabrali nawet przedstawiciele polskiego ministerstwa. Czy to pierwsza aplikacja, która w zapisach regulaminowych posiada dwuznaczne treści dotyczące prywatności? Nie. Ale skąd to mamy wiedzieć, skoro nikt z nas nie czyta regulaminów i nie sprawdza ustawień domyślnych?

FaceApp vs. Google Maps: na permanentnym widoku

Bezkonkurencyjna, niezawodna, bezpłatna i prowadzi do celu najkrótszą drogą… Kto nie korzysta z Google Maps niech pierwszy rzuci kamień w użytkowników FaceApp😉 Mapy Google w swoich domyślnych ustawieniach śledzą każdy nasz krok (dla niedowiarków: sprawdźcie oś czasu na swoim koncie Google). Czyli: jeśli nie zmieniłeś ustawień aplikacji, Wielki Bart ma na Ciebie oko non stop. Wie gdzie mieszkasz, którą trasą jeździsz do pracy i gdzie lubisz spędzać popołudnia… Google zapisuje miejsca, które odwiedzasz nawet wtedy, gdy nie korzystasz z usługi. Dlatego jeśli nie chcesz być na permanentnym widoku, jak najszybciej zmień ustawienia swojego konta.

FaceApp vs. Facebook i Facebook Messenger: nie ma nic za darmo

To, jakie dane gromadzi Facebook i jak je wykorzystuje to temat na książkę. Weź głęboki oddech i sprawdź zakładkę ustawienia. Nasza ulubiona wzmianka to ta o rozpoznawaniu twarzy. Wiedzieliście w ogóle, że fejs ma taką funkcję?  Albo że gromadzi informacje i treści, które dostarczasz, w tym wiadomości wymienione z innymi użytkownikami? To klasyczny dowód na to, że nie ma nic za darmo. I że nie taki FaceApp straszny, jak go malują. Sprawdź swoje ustawienia – możesz wyłączyć niektóre funkcje i w ten sposób zadbać o swoją prywatność na Facebooku chociaż w niewielkim stopniu (przeczytaj ten teks, aby dowiedzieć się więcej: https://blog.specfile.pl/co-wie-o-mnie-facebook/).

FaceApp vs. Google Chrome: ta reklama mnie śledzi

Google Chrome to jedna z najpopularniejszych przeglądarek na świecie, która często jest również określana mianem najbezpieczniejszej. Co to oznacza? Że chroni użytkownika przed atakami z zewnątrz (na przykład informuje, że strona na którą chcesz wejść może być niebezpieczna). Ale jednocześnie Chrome wysyła do Google’a historię odwiedzanych przez nas stron, a informacje te później wykorzystyuje w usługach reklamowych swoich partnerów. Rozwiązanie? Tryb incognito. Chociaż są tacy, którzy uważają że i ta opcja nie daje nam pełnej ochrony prywatności (pisaliśmy o tym tutaj: https://blog.specfile.pl/tryb-incognito-dziala-czy-nie-dziala/)

FaceApp vs kontra reszta świata: coś za coś

W realnym świecie dziwi Cię, gdy otrzymujesz coś wartościowego za darmo. Wyobraź sobie taki świat: bilety do kina zawsze za free, brak opłat na poczcie, bezpłatne latarki rozdawane na ulicy gdy zapada zmierzch, i tak dalej, i tak dalej… Dlaczego nie jesteśmy równie zdumieni, gdy dokładnie to samo ZA DARMO otrzymujemy w Internecie? Zawsze jest coś za coś. Zostawiasz swój e-mail, numer, zezwalasz na dostęp do telefonu (kamery, zdjęć, listy kontaktów). FaceApp jest kolejną aplikacją, która w polityce prywatności ma dokładnie takie same zapisy jak wiele innych narzędzi, z których korzystasz na co dzień i od wielu, wielu lat.

Czy możemy coś z tym zrobić? Na pewno warto się zastanowić, czy dana aplikacja jest nam naprawdę potrzebna. No i czytać choćby wybiórczo te części regulaminu, które dotyczą naszej prywatności. Nie chodzi o to, aby popadać w paranoję. Po prostu miej świadomość na co się godzisz. No i zastanów się nad szyfrowaniem poufnych dokumentów. W ten sposób masz pewność, że żadne prywatne treści (zdjęcia, filmiki etc.) nie zostaną wykorzystane przeciwko Tobie.  


Chroń swoje dokumenty. Pobierz bezpłatnie aplikację Specfile i szyfruj dowolne pliki pdf, dokumenty word, excel, zdjęcia czy video, a nawet całe foldery jednym kliknięciem. Pobierz aplikację Specfile

O aplikacji FaceApp możesz dowiedzieć się więcej z tego artykułu:
https://blog.specfile.pl/faceapp/

Zostaw komentarz

MENU