Facebook za wyciek danych zapłaci… 5 mld dolarów!

Rekordowa kara. 5 mld dolarów – taką grzywnę na Facebooka nałożyła Federalna Komisja Handlu za wyciek danych do firmy Cambridge Analytica.

Co się dokładnie stało? W pierwszej połowie 2018 roku Federalna Komisja Handlu rozpoczęła śledztwo w sprawie wycieku danych 50 mln użytkowników Facebooka (zostały nielegalnie przekazane firmie analitycznej Cambridge Analytica). W kwietniu tego roku serwis społecznościowy przyznał, że liczba ta była większa i mogła sięgnąć nawet 87 mln. W wyniku śledztwa Komisja uznała, że zostały naruszone warunki umowy dotyczącej ochrony danych z 2012 roku. Facebook zobowiązał się wtedy do informowania użytkowników o udostępnianiu ich danych zewnętrznym podmiotom.

Jak pisze Gazeta Wyborcza, będzie to największa kara w historii, jaką agencja nałożyła na firmę technologiczną. Warto jednak przypomnieć, że choć suma wydaje się ogromna, dla Facebooka to zaledwie miesięczne przychody przedsiębiorstwa.

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że Cambridge Analytica najprawdopodobniej wykorzystywała informacje o użytkownikach Facebooka do wywierania wpływu na zachowania wyborców. Mówi się o kliku krajach, w tym o ostatnich wyborach prezydenckich w USA oraz o referendum dotyczącym Brexitu.

Niestety ani Facebook, ani Federalna Komisja Handlu jak dotąd nie udzieliły oficjalnego komentarza w tej sprawie.


Szyfrowanie pojedynczych dokumentów word, pdf, excel , zdjęć czy video jest bezpłatne. Pobierz i korzystaj z aplikacją Specfile.

Zostaw komentarz

MENU