Firma w chmurze. Czy tak przechowywane dokumenty są bezpieczne?

Czy dokumenty firmowe, przechowywane w chmurze, są bezpieczne? To zależy😉

Zacznijmy od wyjaśnienia co to jest chmura

Chmura to globalna sieć serwerów. Serwery te znajdują się w różnych miejscach na świecie i są ze sobą połączone. Zatem możemy powiedzieć, że działają tak jak jeden system. Połączone ze sobą serwery pełnią różne funkcje. M.in. przechowują dokumenty i umożliwiają zarządzanie nimi, ale również obsługują różne aplikacje oraz dostarczają zawartość lub usługi (takie jak poczta internetowa, oprogramowanie biurowe, sieci społecznościowe, strumieniowe przesyłanie materiałów wideo etc.). Można powiedzieć, że jeśli przechowujesz dane w chmurze, to chmura dla Ciebie jest jakby dyskiem zewnętrznym o ogromnej pojemności, którego nie widać, a który masz zawsze ze sobą jeśli możesz połączyć się z Internetem:)

No dobrze, ale dlaczego miałbyś przechowywać dokumenty w chmurze?

Z kliku powodów! Po pierwsze chmura jest świetnym miejscem na robienie kopii zapasowych, czyli zabezpiecza Twoje dokumenty przed ich fizycznym zniszczeniem. Po drugie nie przechowujesz dokumentów na jednym komputerze, dzięki czemu możesz mieć do nich dostęp z dowolnego urządzenia, które jest połączone z Internetem (o każdym czasie i w każdym miejscu). Po trzecie dokumenty przechowywane w chmurze łatwo udostępnisz (to bardzo przydatne, szczególnie jeśli pracujesz w grupie i współdzielisz różne pliki).

Ale czy przechowywanie dokumentów w chmurze jest bezpieczne?

I tak, i nie. Chmura jest bardzo bezpieczna pod względem fizycznego przechowywania naszych dokumentów, ale nie ma żadnej pewności, czy ktoś ich nie kopiuje czy przegląda . Czy wyciek danych z chmury jest możliwy? Tak. Czy włamanie do Twoich dokumentów i modyfikacja ich treści może mieć miejsce? Tak. Przenosząc dokumenty do chmury trzeba mieć tego pełną świadomość. W szczególności, jeśli są to dokumenty zawierające treści niejawne lub dane osobowe.

Czy mogę podnieść bezpieczeństwo dokumentów przechowywanych w chmurze?

Oczywiście. To bardzo proste. Wystarczy dodatkowo szyfrować je przy pomocy aplikacji szyfrującej. Da Ci to dodatkową możliwość kontroli nad przechowywanymi danymi i naruszeniem ich poufności. Aplikacje szyfrujące automatycznie mogą wykonywać kopie zapasowe zabezpieczonych dokumentów i wysyłać je do chmury. Dokumenty te możesz udostępnić wybranym pracownikom. Dzięki temu wykradzione z chmury pliki będą dla przestępców nieużyteczne. Nikt nie zmodyfikuje także ich treści.

Zostaw komentarz

MENU