Folder na hasło nie tylko dla paranoików

Może zaczęliśmy trochę pretensjonalnie. Chcielibyśmy Wam przedstawić ścieżkę decyzyjną. Jak to się dzieje, że niektórzy postanawiają założyć folder na hasło, szyfrować pliki czy nawet całe dyski, a niektórzy nie. Wszystko zaczyna się od jednego: świadomości. Trochę wyświechtane słowo w dobie wszechobecnych złotych myśli i life coachingu, ale w cyberbezpieczeństwie też ma zastosowanie. Musisz się zastanowić, które informacje są poufne. Uświadomić sobie, co by się stało, gdyby trafiły w niepowołane ręce. Wyobrazić jakie mogą być dla Ciebie konsekwencje wycieku danych. I podjąć decyzję czy zakładasz folder na hasło, czy jest Ci to zupełnie niepotrzebne.

Czy folder na hasło jest tylko dla paranoików?

Nie, nie i jeszcze raz nie. Szczególnie gdy mówimy o komputerach firmowych, ale także te prywatne powinny być chronione w należyty sposób. Jeśli poczytacie raporty dotyczące cyberbezpieczeństwa dowiecie się, że niezabezpieczanie plików i folderów w konsekwencji może okazać się bardzo drogie. I nie chodzi tu o koszty związane z zakupem i wdrożeniem odpowiedniego oprogramowania. Po Internecie krążą przestępcy, którzy zarabiają na kradzieży danych. I ich należy się obawiać.

Najczęściej wygląda to tak: pracownik otrzymuje maila, klika w załącznik, ransomware szyfruje całą zawartość komputera, a następnie pojawia się informacja, że aby odblokować pliki i foldery trzeba zapłacić okup. Powiesz, to mnie nie dotyczy. Moi pracownicy nie klikają w podejrzane linki. A jednak. Po pierwsze linki wcale nie muszą być podejrzane, przestępcy często podszywają się pod zaufane instytucje. Po drugie badania pokazują, że prawie 60% osób daje się nabrać i w te linki klika…

Co dzieje się później?

Nie ma rady, okup trzeba zapłacić. Niestety często tu kończy się rola przestępcy, który nigdy zaszyfrowanych plików nie odblokuje. I zaczyna się lawina. Z racji rozporządzenia o ochronie danych osobowych, trzeba poinformować o incydencie odpowiedni organ i zapłacić dużą karę (nie musisz tego zgłaszać, jeśli pliki były uprzednio zaszyfrowane aplikacją szyfrującą). Do tego właśnie straciłeś wszystkie zdigitalizowane dokumenty. Umowy, dane klientów i kontrahentów. Projekty. Zdjęcia. Filmy. Wszystko, co jest niezbędne do prowadzenia Twojego biznesu. Wiesz, że po takim ataku 60% firm zamyka działalność w ciągu 6 miesięcy od naruszenia?

Co do komputerów prywatnych, zastanów się, czy przechowujesz coś, co mogłoby Cię skompromitować. Znasz te historie, gdy ktoś wrzuca do Internetu prywatną fotkę, która nigdy nie mała ujrzeć światła dziennego… Konsekwencje bywają tragiczne w skutkach. Ofiary są szantażowane, przestępcy wyłudzają ogromne ilości pieniędzy, manipulują, krzywdzą. Jeśli posiadasz takie dokumenty, folder na hasło uchroni Cię przed następstwami ich wycieku.

Czy folder na hasło to luksus, na który mogą sobie pozwolić nieliczni?

Nie, folder na hasło to nie luksus. Wiele aplikacji szyfrujących (podobnie jak Specfile) jest darmowa do użytku prywatnego. Posiadanie licencji firmowej, która ma rozbudowane funkcje (na przykład pozwala na udostępnianie zaszyfrowanego pliku czy folderu wybranym osobom albo umożliwia wysłanie poufnego dokumentu bezpośrednio z aplikacji) kosztuje przedsiębiorcę kilkanaście złotych i nie wymaga dodatkowych inwestycji (wdrożenie, szkolenia dla pracowników).

Czy folder na hasło potrafi założyć tylko ktoś posiadający wiedzę specjalistyczną?

Odczarujmy ten mit. Dziś szyfrowanie jest proste i nie wymaga żadnej wiedzy specjalistycznej. Wystarczy skorzystać w wybranej aplikacji, zainstalować ją na komputerze i zacząć szyfrować pliki i foldery. Sam proces szyfrowanie zależy od programu, który stosujesz. Specfile jest aplikacją one click – z menu kontekstowego wybierasz polecenie „szyfruj” i gotowe😊

Czy folder na hasło wymaga dostępu do Internetu?

To zależy😊 Każdy program działa inaczej. Niektórzy dostawcy usług szyfrujących wymagają, aby plik znalazł się w chmurze, inni dzielą klucz, i w takich sytuacjach dostęp do Internetu jest konieczny. Specfile zakłada, że użytkownik sam decyduje, gdzie chce przechowywać zabezpieczone dokumenty, dlatego aby je zaszyfrować nie musisz być online. Ale jeśli chcesz je przesłać bezpośrednio z aplikacji, nie obejdzie się bez sieci. Na szczęście i na to znajdzie się sposób. Folder na hasło możesz umieścić na dysku zewnętrznym, na przykład wykorzystując do tego pendrive’a i przekazać osobie, której chcesz zawarte w nim  dokumenty udostępnić.

Reasumując: nie popadajmy w paranoję. Nie każdy plik trzeba szyfrować, nie każdy folder na hasło ma sensowne uzasadnienie. Dlatego zastanów się, czy posiadasz takie dokumenty, które wymagają zabezpieczenia. A potem dla własnego bezpieczeństwa zacznij je szyfrować.


Chroń swoje dokumenty. Pobierz bezpłatnie aplikację Specfile i szyfruj dowolne pliki pdf, dokumenty word, excel, zdjęcia czy video, a nawet całe foldery jednym kliknięciem. Pobierz aplikację Specfile

Zostaw komentarz

MENU