Jak być bezpiecznym w sieci? Te działania mogą ochronić Cię przed cyberatakami

Bezpieczeństwo w sieci to temat przez wielu z nas traktowany po macoszemu. Wciąż powielamy te same błędy – otwieramy podejrzane załączniki, ustawiamy te same hasła do najważniejszych serwisów, podajemy zbyt wiele informacji na swój temat w mediach społecznościowych. Wbrew powszechnemu mniemaniu, program antywirusowy nie ochroni Cię przed cyberatakami. Aby był skuteczny, musisz mu pomóc. Utrudnij zadanie cyberprzestępcom i zastosuj się do poniższych punktów.

Bezpieczeństwo w sieci #1: aktualizacja i bezpieczeństwo urządzeń

 • Nie odkładaj aktualizacji na później. Dlaczego? Aktualizacje tworzone są po to, aby ustrzec Twój komputer przed nowymi cyberzagrożeniami. Dla własnego bezpieczeństwa w sieci korzystaj tylko z aktualnego oprogramowania: regularnie aktualizuj swój system operacyjny, program antywirusowy oraz przeglądarkę internetową.
 • Nie musisz pilnować aktualizacji, jeśli włączysz je automatycznie. Korzystaj z takiego rozwiązania w każdym możliwym przypadku.
 • Chroń przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem wszystkie urządzenia, które są podłączone do sieci, nie tylko komputer.
 • Jeżeli podłączasz do komputera obcy nośnik (na przykład pendrive) zeskanuj go przy użyciu skanera antywirusowego przed otwarciem.

Bezpieczeństwo w sieci #2: zabezpieczenie dostępu do informacji

 • Logowanie do konta email, portali społecznościowych czy bankowości internetowej powinno opierać się o dwuskładnikową weryfikację tożsamości.
 • Ustawiaj tylko mocne hasła. Idealne hasło zawiera litery (małe i wielkie), liczby oraz znaki specjalne. Przy czym nie powinna być to żadna z nazw, którą można bezpośrednio z Tobą skojarzyć. Hasło M@gda1234 nie zalicza się do mocnych 😉
 • Ciekawostka

  Najpoluraniejsze hasła używane przez Polaków to nadal: 123456, qwerty, 123456789, 12345, zaq12wsx, misiek, monika. Te hasła zostają złamane NATYCHMIAST.
  W przypadku kiedy użyjemy hasła stworzonego przez generator haseł ( przykładowy – https://passwordsgenerator.net/), złamamanie hasła KKHz6\X@yD;aC:Qb zajmie aż 41 trylionów lat.

 • Jedno hasło wykorzystuj tylko do jednego konta. To najczęściej stosowany przez użytkowników Internetu błąd – mają to samo hasło do portali społecznościowych, poczty i logowania w bankowości elektronicznej. Wówczas wystarczy kradzież jednego konta, by otrzymać dostęp do wszystkich najistotniejszych serwisów, w których jesteś zarejestrowany. A Twoje bezpieczeństwo w sieci jest poważnie zagrożone.
 • Wykorzystuj menadżer haseł, aby przechowywać je bezpiecznie. Jak to działa? Wystarczy, że zapamiętasz tylko jedno mocne hasło do menadżera. Za każdym razem, gdy będziesz się logował na któreś ze swoich kont zabezpieczonych hasłem, menedżer haseł automatycznie wypełni okno logowania za Ciebie.

Bezpieczeństwo w sieci #3: rozwaga, świadomość i ochrona prywatności

 • Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące linku lub załącznika, który otrzymałeś drogą mailową, zignoruj go i skasuj. O metodzie oszustwa zwanej phishingiem pisaliśmy tutaj.
 • Ogranicz aktywność w publicznie dostępnych sieciach Wi-Fi.
 • Jeżeli korzystasz z bankowości internetowej lub sklepów online, upewnij się, że połączenie jest objęte szyfrowaniem (w pasku adresu musi znajdować się zielona kłódka oraz prefiks https://). Dodatkowo, odczytując kod uwierzytelniający transakcję, sprawdź dokładnie kwotę przelewu i numer rachunku odbiorcy.
 • Jeżeli informacje ze świata bezpieczeństwa IT podawane są do publicznej wiadomości, najczęściej dotyczą także Ciebie.
 • Szyfruj najważniejsze dane i rób kopie zapasowe. Możesz w tym celu wykorzystać darmową aplikację Specfile.
 • Zwracaj uwagę na to, jakie strony czy aplikacje próbują uzyskać dostęp do informacji na Twój temat.
 • W serwisach społecznościowych możesz dostosować ustawienia prywatności. Dzięki temu sam decydujesz, które informacje chcesz udostępnić innym.
 • Za każdym razem gdy coś udostępniasz, zastanów się czy podane informacje nie mówią za wiele na Twój temat cyberprzestępcom.

Bezpieczeństwo w sieci – dobre praktyki

Twórz kulturę bezpiecznej sieci. Dziel się informacjami na temat bezpieczeństwa w Internecie z innymi, a podejrzane zjawiska zgłoś do odpowiednich instytucji (incydent: incydent.cert.pl lub nielegalną treść: dyzurnet.pl).


Chroń swoje dokumenty. Pobierz bezpłatnie aplikację Specfile i szyfruj dowolne pliki pdf, dokumenty word, excel, zdjęcia czy video, a nawet całe foldery jednym kliknięciem. Pobierz aplikację Specfile

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /usr/home/SpecBlog/domains/specblog.usermd.net/public_html/wp-includes/class-wp-query.php on line 3787 Warning: Attempt to read property "name" on null in /usr/home/SpecBlog/domains/specblog.usermd.net/public_html/wp-includes/class-wp-query.php on line 3789 Warning: Attempt to read property "slug" on null in /usr/home/SpecBlog/domains/specblog.usermd.net/public_html/wp-includes/class-wp-query.php on line 3791

Zostaw komentarz

MENU