Jak zabezpieczyć folder hasłem bez używania skomplikowanych komend, których nikt nie rozumie

Próbowaliście kiedyś zaszyfrować folder z poziomu systemu operacyjnego? Ja próbowałam. I co? Zaryzykuję stwierdzenie, że nie jest to łatwa operacja. Zatem jak zabezpieczyć folder hasłem bez używania skomplikowanych komend, których nikt nie rozumie? Odpowiedź jest prosta: wykorzystać aplikację szyfrującą. Ale zanim o tym, rzućcie okiem jak wygląda hasłowanie z poziomu Windowsa.

Jak zabezpieczyć folder hasłem z poziomu systemu operacyjnego

Najpierw wybierz katalog, który chcesz zaszyfrować. Możesz zabezpieczyć różne formaty: PDFy, zdjęcia, filmy, arkusze kalkulacyjne. Działa w przypadku każdego rozszerzenia.

Wewnątrz katalogu utwórz dokument tekstowy w notatniku (prawy przycisk myszy > nowy > utwórz dokument tekstowy), skopiuj i wklej odpowiedni kod.

Porównaj wklejony kod z tym oryginalnym, aby wykluczyć możliwość wystąpienia błędu (jeśli różni się choćby literką, nasze czary mary nie zadziała).

Ustal swoje hasło i wpisz je w odpowiednim miejscu w kodzie (zaznaczonym np. jako PASSWORD_GOES_HERE).

Teraz zapisz utworzony dokument i zmień jego nazwę na locker.bat.

W folderze, który chcesz zabezpieczyć powinna pojawić się nowa komenda o nazwie „Locker”. Po jej  uruchomieniu zostanie utworzony nowy folder prywatny, który będzie zabezpieczony hasłem. Przerzucić do niego wszystkie dokumenty i pliki, które chcesz chronić.

Gdy ponownie klikniesz w „Locker”, pojawi się zapytanie, czy chcesz zamknąć folder i zabezpieczyć go utworzonym hasłem. Na klawiaturze wybierz klawisz Y, a następnie zatwierdź operację Enterem.

Uwaga, nie wystrasz się, bo Twój folder zniknie. Alby go ponownie zobaczyć i otworzyć, kliknij w „Locker”, podaj hasło i potwierdź przyciskiem Enter.

Jak zabezpieczyć folder hasłem przy pomocy aplikacji szyfrującej

To zależy którą aplikację wybierzesz. Każda działa trochę inaczej, ale jedno jest pewne: jest szybciej niż z poziomu Windowsa. Zaczyna się wprawdzie trochę mozolnie: aplikację trzeba pobrać, zarejestrować się, zalogować etc., ale potem szyfrowanie jest już proste i szybkie, trwa dosłownie kilka sekund. Specfile jest aplikacją typu one click – szyfrujesz jednym kliknięciem z poziomu menu kontekstowego. Jeśli interesuje Cię jak dokładnie obywa się cały proces, zajrzyj do naszego poradnika: https://blog.specfile.pl/kategoria/specfile-poradnik/

O czym warto pamiętać przy wyborze aplikacji do szyfrowania?

Wiesz już jak zabezpieczyć folder hasłem bez używania skomplikowanych komend, których nikt nie rozumie. Być może będziesz chciał wykorzystać zdobytą wiedzę i skorzystać z dostępych na rynku aplikacji szyfrujących, lub (dla ambitnych) spróbować zabezpieczyć folder z poziomu systemu operacyjnego. Niezależnie od tego, który sposób wybierzesz, zwróć uwagę na poniższe kwestie:

  • Jeśli wprowadzasz szyfrowanie w firmie, zadbaj o to, aby metoda była prosta i dostosowana do każdego użytkownika. Czym więcej kroków, tym trudniej będzie Ci namówić pracowników do zadbania o poufność dokumentów.
  • Jeśli zamierasz współdzielić dostęp do dokumentów z wybranymi osobami (współpracownikami czy klientami), wybierz produkt, który ci to umożliwi. Wysyłanie zaszyfrowanego pliku mailem z adnotacją, jak brzmi hasło, które plik ten otwiera, to nie wyraz sprytu lecz bezmyślności.
  • Awarie się zdarzają nawet wśród dostawców Internetu. Dlatego poszukaj rozwiązania, które pozwala szyfrować nienależnie od tego, czy jesteś online czy offline.
  • Jeśli wysyłasz zaszyfrowane pliki na zewnątrz firmy – na przykład do kontrahentów, wybierz taką aplikację, która wymaga jednostronnej licencji firmowej. Nie zmusisz drugiej strony, aby wymieniała z Tobą bezpiecznie dokumenty, jeśli będzie musiała z tego tytułu ponieść dodatkowe koszty.
  • Dobra aplikacja zabezpieczająca dokumenty szyfruje nie tylko pojedyncze pliki, ale i całe katalogi, a tym samym pozwala na szybkie zabezpieczenie dużego zbioru (na przykład w celu jego archiwizacji).
  • Opcja „szyfrowanie w locie” pozwala pracować na zaszyfrowanych dokumentach bez konieczności ponownego ich szyfrowania. W skrócie: otwierasz zabezpieczony plik, nanosisz zmiany, zamykasz i narzędzi automatycznie szyfruje dokument z wprowadzonymi modyfikacjami. Przed zakupem aplikacji koniecznie sprawdź, czy ma taką funkcję.
  • Dobrze, jeśli aplikacja posiada nie tylko polską wersję językową, ale także Biuro Obsługi Klienta, które w razie potrzeby wspomoże Cię w ojczystym języku. To dobry sposób, by uniknąć ewentualnych nieporozumień wynikających z nieznajomości języka branżowego.
  • I chociaż możesz nie do końca rozumieć, jak to wszystko działa, sprawdź z jakich algorytmów korzysta aplikacja i czy używa certyfikowanej biblioteki.

Chroń swoje dokumenty. Pobierz bezpłatnie aplikację Specfile i szyfruj dowolne pliki pdf, dokumenty word, excel, zdjęcia czy video, a nawet całe foldery jednym kliknięciem. Pobierz aplikację Specfile

Zostaw komentarz

MENU