Jak zabezpieczyć komputer? 3 tanie sposoby na podniesienie bezpieczeństwa danych i dokumentów w firmie

Chcesz zabezpieczyć komputer firmowy i nie wydać przy tym majątku? Skorzystaj z tych wskazówek.

Aktualizacja oprogramowania – zupełnie za darmo

Aktualizuj! To darmowy sposób na podniesienie bezpieczeństwa Twojego komputera. Aktualizacja oprogramowania obejmuje oprogramowanie sprzętowe (firmware), system operacyjny i aktualizację aplikacji. Z jakiegoś niewyjaśnionego powodu użytkownicy nie ufają, a nawet obawiają się tego, że oprogramowanie wymaga uaktualnienia. A przecież aktualizacja oprogramowania wykonywana jest po to, aby ulepszyć to oprogramowanie: załatać dziury lub poprawić/dodać funkcje, których wcześniej dane urządzenie czy aplikacja nie posiadały.

Aktualizacje to jeden z podstawowych i zupełnie darmowych sposobów, aby podnieść bezpieczeństwo danych i dokumentów, które przechowujesz na dysku swojego komputera.

Manager haseł i dwuskładnikowa weryfikacja za klika złotych

Sposobem na zabezpieczenia komputera jest także stosowanie silnych haseł. Silne hasło zawiera więcej niż 8 znaków, małe i duże litery, cyfry i znaki specjalne, ale nie będzie użyteczne, jeśli zastosujesz je w każdym miejscu, w którym posiadasz konto. Dlaczego? Jeżeli stosujesz takie samo hasło do wszystkich kont, jeśli hasło to zostanie skompromitowane (wykradzione), cyberprzestępcy od razu podejmą próbę włamania na każde konto, które posiadasz. Czyli wykradane jest hasło z jakiegoś mało znaczącego forum internetowego, a przestępcy wkradają się na Twoją skrzynkę e-mail, do banku, do chmury, w której przechowujesz dokumenty etc.

Dlatego musisz stosować silne hasła do różnych kont. Ale jak je wszystkie zapamiętać?

Z pomocą przychodzi manager haseł. To taki program, który integruje się z przeglądarką internetową po to, aby ułatwiać zakładanie nowych kont, logowanie się na stronach WWW, a nawet finalizację zakupów online. Czyli ustalasz jedno hasło, które otwiera dostęp do pozostałych.

Manager haseł to usługa płatna, ale tania (kilkanaście złotych za miesiąc). Jeśli żal Ci każdej złotówki, możesz wygenerować hasła przy pomocy passwordsgenerator.net, a następnie przechowywać je w zaszyfrowanym pliku na komputerze.

Dodatkowo, wszędzie gdzie to możliwe, włącz dwuskładnikową weryfikację. Wówczas, oprócz hasła podajesz również hasło dodatkowe, na przykład kod wysłany na Twój numer telefonu. Taką usługę oferuje wielu dostawców usług internetowym, np. Gmail albo Facebook. Musisz ją aktywować ręcznie.

Szyfrowanie danych taniej niż myślisz

Aby Twój komputer był bezpieczny, musisz działać na wielu polach równocześnie. Pomimo regularnych aktualizacji i silnych haseł, haker nadal może uzyskać dostęp do Twoich danych i dokumentów, choćby wykorzystując phishing. Dlatego szyfruj je. Szyfrowanie zabezpieczy Cię przed takimi atakami. Nawet jeśli ktoś uzyska dostęp do Twojej dokumentacji, nie zrobi z tego użytku, ponieważ pliki i foldery będą zabezpieczone. Co zabezpieczać? Wszystkie dokumenty, które zawierają dane wrażliwe oraz wszelkie poufne informacje – czyli takie, od których zależy płynne funkcjonowanie Twojej firmy. Aplikacje do szyfrowania są tanie i proste w użyciu. Kosztują zaledwie kilkanaście złotych miesięcznie, a mają wielką moc uchronienia Twojej firmy przed wyciekiem danych klientów, tajemnic firmowych, listy płac, umów poufności, faktur, projektów i innych ważnych dokumentów.

Wypróbuj Specfile – aplikację, która pozwala na szyfrowanie danych jednym kliknięciem!

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /usr/home/SpecBlog/domains/specblog.usermd.net/public_html/wp-includes/class-wp-query.php on line 3787 Warning: Attempt to read property "name" on null in /usr/home/SpecBlog/domains/specblog.usermd.net/public_html/wp-includes/class-wp-query.php on line 3789 Warning: Attempt to read property "slug" on null in /usr/home/SpecBlog/domains/specblog.usermd.net/public_html/wp-includes/class-wp-query.php on line 3791

Zostaw komentarz

MENU