Jak zabezpieczyć komputer? Poradnik dla urlopowiczów

Prawda jest taka, że o tym, jak zabezpieczyć komputer, powinniśmy wiedzieć nie tylko jadąc na urlop. Ale zakładamy, że sytuacja jest wyjątkowa – wyjeżdżasz i chcesz mieć pewność, że Twój laptop będzie na wakacjach bezpieczny. Jak się do tego zabrać?

Jak zabezpieczyć komputer – czego dowiesz się z tego tekstu?

  • Podstawowe zabezpieczenia – hasło, firewall i antywirus
  • Szyfrowanie najważniejszych dokumentów
  • VPN czyli bezpieczny hotspot
  • Namierzanie skradzionego urządzenia
  • Kilka dobrych rad na koniec

Jak zabezpieczyć komputer? Po pierwsze wykorzystaj podstawowe zabezpieczenia

Pisząc podstawowe, mamy na myśli hasło na komputer, firewall i antywirus. Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że hasło powinno być unikatowe i silne.

W roli przypomnienia: unikalność hasła polega na stosowaniu różnych haseł wszędzie tam, gdzie hasła są wymagane, a o sile hasła decyduje jego długość, zastosowanie wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych.

No dobrze, mamy pierwszą przeszkodę, więc po co kolejne? Firewall i antywirus służą innej sprawie. I nie są to określenia bliskoznaczne😉 Firewall to zapora sieciowa. Blokuje niepowołany dostęp do komputera i monitoruje ruch sieciowy (kojarzysz ten moment, gdy komputer pyta, czy na pewno ma zainstalować aplikację, którą właśnie pobrałeś? Dzieje się tak właśnie za sprawą firewalla). Krótko mówiąc, zapora sieciowa pilnuje, aby nikt i nic się do Twojego komputera nie dostało. Niestety, to nie jest niezawodne narzędzie, które zatrzyma każdy ruch zewnętrzny. Jeśli coś lub ktoś się jednak przedostanie, swoją pracę zaczyna antywirus. Pamiętaj, że antywirus zwalcza tylko te wirusy, które zna. Nie daje 100% pewności, że komputer jest bezpieczny, ale na pewno zmniejsza jego podatność na ewentualne ataki.

Jak zabezpieczyć komputer? Po drugie szyfruj najważniejsze dokumenty

Tak wiemy, to staje się nudne. Będziemy jednak przypominać do skutku. Szyfruj najważniejsze dokumenty. Jeśli na komputerze masz jakieś ważne dane, zabezpiecz je. Użyj wyobraźni. Co się stanie, jeśli Twoje zdjęcia, filmy, umowy, projekty etc. wpadną w niepowołane ręce? Najczęściej kończy się stratą dużych sum pieniędzy, bo hakerzy prawie zawsze żądają okupu za przechwycone informacje (w końcu kradną je dla pieniędzy).

Jeśli sądzisz, że nie masz na komputerze niczego, co mogłoby Cię skompromitować albo doprowadzić do zawłaszczenia dóbr materialnych lub intelektualnych, zachęcamy zastanowić się nad tym ponownie. Każdy coś ma.

Jak zabezpieczyć komputer? Po trzecie, jeśli korzystasz z publicznej sieci, włącz usługę VPN

Każdy to robi. Korzystamy z publicznej sieci w restauracjach, centrach handlowych, hotelach, na lotniskach. Ale coś takiego jak darmowy hotspot nie istnieje. To połączenie nie jest szyfrowane, dlatego widać cały Twój ruch w Internecie (czytaj: na jakiej jesteś właśnie stronie, jakie hasło wpisujesz logując się do Facebooka, numer Twojej karty kredytowej gdy robisz zakupy…).

Podsumowując  – bezpłatna sieć może cię wiele kosztować. Dlatego na wakacjach korzystaj z VPN-a. VPN (Virtual Private Network) to taka usługa, która w otwartych sieciach tworzy prywatny szyfrowany tunel, dlatego połączenie staje się bezpieczne. VPN-y są z reguły płatne (ale dość tanie), co nie oznacza, że nie istnieją darmowe rozwiązania. Nie będziemy niczego rekomendować, bo reguły płatne/bezpłatne zmieniają się dość szybko. Na pewno polecamy skorzystać z darmowego triala😉

Jak zabezpieczyć komputer? Po czwarte włącz usługę lokalizującą

Jeśli zastosowałeś się do powyższych wskazówek, Twój komputer jest już dość bezpieczny. Pozostaje jeszcze kwestia zgubienia lub kradzieży samego urządzenia. I tu z pomocą przychodzi narzędzie lokalizujące (choć to nie jedyna jego funkcja). Instalujesz taką usługę na swoim laptopie i z poziomu przeglądarki internetowej sprawdzasz jego lokalizację na mapie. Możesz również zdalnie zablokować urządzenie, wysłać na nie wiadomość albo włączyć alarm. Bajka😊

Dobre rady na koniec

  • Nie skipuj aktualizacji. One łatają dziury (czyli błędy bezpieczeństwa) w systemach operacyjnych, programach i aplikacjach.
  • Korzystaj z Internetu mądrze. Nie pisz niczego w prywatnej wiadomości, czego nie mógłbyś powiedzieć publicznie. Nie wrzucaj na fejsa fotek z wakacji w czasie rzeczywistym. W Internecie nic nie ginie i nic nie jest pewne. Dlatego stosuj tu zasadę ograniczonego zaufania. A najlepiej – zostaw komputer w domu. W końcu jesteś na wakacjach😉

Chroń swoje dokumenty. Pobierz bezpłatnie aplikację Specfile i szyfruj dowolne pliki pdf, dokumenty word, excel, zdjęcia czy video, a nawet całe foldery jednym kliknięciem. Pobierz aplikację Specfile

Zostaw komentarz

MENU