Jak zabezpieczyć komputer? 3 darmowe sposoby na podniesienie bezpieczeństwa Twoich danych i dokumentów w 2019 roku

Aktualizacja oprogramowania

Jak zabezpieczyć komputer? Zanim odpowiemy na to pytanie, uporządkujmy kilka podstawowych informacji. Aktualizacja oprogramowania obejmuje oprogramowanie sprzętowe (firmware), system operacyjny i aktualizację aplikacji. Niestety użytkownicy komputerów często nie ufają, a nawet obawiają się  informacji o tym, że oprogramowanie wymaga uaktualnienia. Dlaczego? Bo mają (lub ktoś z ich znajomych ma) złe doświadczenia związane z tą procedurą. Aktualizacja oprogramowania wykonywana jest po to, aby poprawić to oprogramowanie. Zawiera poprawki do wykrytych błędów lub nowe funkcje, których wcześniej dane urządzenie czy aplikacja nie posiadały.

Nie jest to trudny proces. Aplikacje najczęściej aktualizują się same (wystarczy kliknąć przycisk „aktualizuj”, jeśli otrzymamy informację, że wypuszczono nową wersję oprogramowania). Co się tyczy urządzeń, ich producenci oferują specjalne programy, które ułatwiają cały proces aktualizacji i prowadzą użytkownika przez wszystkie etapy krok po kroku.

Dlatego, jeżeli chcesz poprawiać stabilność, wprowadzać nowe funkcje, a przede wszystkim zwiększać bezpieczeństwo, aktualizuj. To jeden z podstawowych sposobów, aby podnieść bezpieczeństwo danych i dokumentów, które przechowujesz na dysku swojego komputera.

Manager haseł

Kolejnym sposobem na zabezpieczenia komputera jest stosowanie silnych haseł. Silne hasło zawiera co najmniej 8 znaków, małe i duże litery, cyfry i znaki specjalne. Każde konto, które posiadasz musi mieć inne hasło. Dlaczego? Jeżeli stosujesz takie hasło do wszystkich kont możesz mieć pewność, że jeżeli hasło to zostanie wykradzione, hakerzy od razu podejmą próbę włamania na każde konto, które posiadasz. Jak to się ma do zabezpieczania danych i dokumentów na Twoim komputerze? To pytanie ma wiele odpowiedzi. Powiedzmy, że robisz backup najważniejszych plików w chmurze. Albo otworzysz załącznik, który pozwoli hakerowi na zdalny dostęp do komputera. I gotowe. Jeśli stosujesz te same hasła do różnych kont, Twój komputer nie jest bezpieczny. Ale jak zapamiętać te wszystkie hasła?

Z pomocą przychodzi manager haseł czyli program, który integruje się z przeglądarką internetową po to, aby ułatwiać zakładanie nowych kont, logowanie się na stronach WWW, a nawet finalizację zakupów online. Działa to tak, że ustalasz tylko jedno hasło, które otwiera dostęp do pozostałych.

Dwuskładnikowa weryfikacja

Jeżeli wziąłeś sobie do serca to, co napisaliśmy na temat bezpiecznych haseł, pomyśl również o dwuskładnikowej weryfikacji (oprócz hasła podajesz również hasło dodatkowe, na przykład kod wysłany na Twój numer telefonu). Taką usługę oferuje wielu dostawców usług internetowym, w tym Gmail i Facebook. Musisz ją aktywować ręcznie. Co ciekawe, na przykład Gmail daje możliwość rezygnacji z dalszego używania weryfikacji dwuetapowej na danym komputerze. Czyli na jednym urządzeniu używasz tylko hasła, a jeśli ty (lub ktoś inny) próbuje się zalogować na twoje konto na innym komputerze, musi skorzystać z weryfikacji dwuetapowej.

Szyfrowanie danych

No dobrze. Powiedzmy, że robisz aktualizacje i używasz silnych haseł (a najlepiej managera haseł i tam, gdzie można, dwustopniowej weryfikacji). Czy to wystarczy, aby zabezpieczyć komputer? Aby Twój komputer był bezpieczny, musisz działać na wielu polach równocześnie. Haker ciągle może uzyskać dostęp do Twoich danych i dokumentów, choćby wykorzystując phishing. Szyfrowanie danych zabezpieczy Cię przed takimi atakami – nawet jeśli ktoś uzyska dostęp do Twojej dokumentacji i tak nie zrobi z tego użytku. Dlatego szyfruj pliki. Zabezpieczaj wszystkie dokumenty, które zawierają dane wrażliwe oraz wszelkie poufne informacje. Do szyfrowania danych używaj takich aplikacji, które pozwolą Ci na ich przechowywanie w dowolnym miejscu – na dysku wewnętrznym komputera, pendrivie, w chmurze etc. Dobrze, jeśli program działa bez dostępu do Internetu. Jeżeli rozpoczynasz proces szyfrowania na takim komputerze, eliminujesz ryzyko utraty, wycieku lub modyfikacji najważniejszych dokumentów.


Chroń swoje dokumenty. Pobierz bezpłatnie aplikację Specfile i szyfruj dowolne pliki pdf, dokumenty word, excel, zdjęcia czy video, a nawet całe foldery jednym kliknięciem. Pobierz aplikację Specfile

Zobacz także:

Bezpieczny Internet – podsumowanie roku 2018 >>

Czy dane w chmurze są bezpieczne?>>

Archiwizacja dokumentów pracowniczych w 2019 roku. Idzie nowe!>>

Zostaw komentarz

MENU