Dowiedz się jak zabezpieczyć plik hasłem, zanim haker zrobi to za Ciebie

Kwoty okupów wymuszanych na małych i średnich firmach oscylują wokół 1000 dolarów. Takie szkody wyrządza ransomware, złośliwe oprogramowanie szyfrujące zasoby komputera.

Ransomware szyfruje pliki, a następnie żąda okupu za ich odszyfrowanie. Dlatego dowiedz się jak zabezpieczyć pliki hasłem, zanim haker zrobi to za Ciebie i każe płacić niemałe sumy. Straty wyrządzane przez złośliwe oprogramowanie tego typu szacuje się na prawie 12 miliardów dolarów rocznie w skali całego świata.

Ransomware to także problem polski

Żeby nieco lepiej nakreślić skalę problemu, przenieśmy się na nasze podwórko. Czy ataki zdarzają się także w Polsce? Tak. W naszym kraju 12 558 urządzeń z 411 systemów autonomicznych* padło ofiarą głośnego WannaCry* (w maju 2017 zainfekowanych zostało ponad 300 tys. komputerów w 99 krajach). W sumie 2017 roku przybyło o 415% incydentów z udziałem ransomware w porównaniu z rokiem 2016**. Coś świeższego? Pamiętacie aferę z udziałem InPostu pod koniec zeszłego roku? Fałszywa kampania e-mailowa, w której nadawcy podawali się za firmę kurierską, w jednym z wariantów wykorzystywała właśnie oprogramowanie szyfrujące.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Ransomware to jedno z największych zagrożeń dla Twojej firmy. Wprawdzie  większość incydentów odbywa się z użyciem nieznacznie zmodyfikowanych projektów złośliwego oprogramowania dostępnych publicznie i za darmo, to i tak w obliczu udanego ataku praktycznie pozostajemy bezradni. Na początku próbujemy samodzielnie odblokować pliki, później udajemy się do specjalistów, na końcu zaczynamy negocjacje z przestępcami. Niestety nie ma żadnych wiarygodnych danych, ile firm decyduje się zapłacić okup. Brakuje również informacji które potwierdzałyby, że po spełnieniu oczekiwań przestępców firmy odzyskują dostęp do swojej dokumentacji. Dlatego pamiętaj – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dowiedz się jak zabezpieczyć plik hasłem. Wykonuj kopie zapasowe. Regularnie aktualizuj program antywirusowy. Szerz wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa w Twojej firmie. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, wprowadź jasne zasady dotyczące polityki bezpieczeństwa przechowywanych na komputerach dokumentów. I przestrzegaj ich bezwzględnie.

* wg danych CERT Polska

** wg danych F-Secure


Chroń swoje dokumenty. Szyfrowanie dokumentów word, pdf, excel , zdjęć czy video, a nawet szyfrowanie całych folderów nigdy nie było tak proste. Wystarczy jeden klik.
Pobierz bezpłatnie aplikację Specfile

Zostaw komentarz

MENU