Kancelaria prawna i chmura internetowa. Dobrana para czy mezalians? 

Jak zabezpieczyć komputer? Czy to jest drogie i trudne? Podpowiadamy jak dbać o tak zwaną cyberhigienę. To proste i nie wymaga żadnych nakładów finansowych.

Chmura internetowa czyli globalna sieć serwerów połączona w jeden system ma swoich zwolenników i przeciwników zwłaszcza wśród prawników. Temat przeniesienia dokumentacji do chmury pojawia się najczęściej wtedy, kiedy kancelaria się rozrasta o nowe placówki. Brakuje powszechnie dostępnego miejsca, które pozwala swobodnie współdzielić dokumenty: korzystać z rozmaitych umów, akt procesowych i innych ważnych „papierów” potrzebnych na „już”. Jednak chmura internetowa mnoży pytania o bezpieczeństwo informacji i ryzyko naruszenia tajemnicy zawodowej. Czy istnieje złoty środek?

Chmura internetowa – zalety i wady

Chmura internetowa ma mnóstwo zalet. Po pierwsze to wygodny sposób przechowywania, współdzielenia i archiwizacji dokumentów (szczególnie teraz, gdy można je archiwizować również elektronicznie). Po drugie chmura zabezpiecza je przed fizycznym uszkodzeniem. Po trzecie umożliwia dostęp do wszystkich dokumentów z dowolnego komputera, który jest podłączony do Internetu. Po czwarte ma ogromną pojemność. Brzmi obiecująco. Co zatem hamuje prawników przed skorzystaniem z tego dobrodziejstwa technologicznego? Bezpieczeństwo przechowywanych danych oraz zgodność z etyką zawodową. Istnieje jednak sposób, aby ochronić dokumenty przed wyciekiem lub modyfikacją. Jest nim szyfrowanie.

Inne wątpliwości prawników

Ryzyko naruszenia tajemnicy zawodowej i ochrona informacji przechowywanych w chmurze przed nieuprawnionym dostępem organów państwowych to tylko niektóre wątpliwości prawników. Inne poruszają kwestię RODO, problem silnego związania kancelarii z dostawcą nowej usługi, wymagane posiadanie wiedzy specjalistycznej, awarie sieci czy dodatkowe koszty, które musi ponieść kancelaria w związku z wprowadzeniem nowego narzędzia (szkolenia, kolejne zatrudnienia, wysokie opłaty za korzystanie). Dlatego wprowadzenie chmury internetowej do swojej kancelarii zaplanuj z głową. Narzędzie do szyfrowania plików i folderów pomoże Ci dodatkowo zabezpieczyć dokumenty w chmurze oraz kontrolować kto ma do nich dostęp. Ale to nie jedyne jego zalety. Dobra aplikacja to taka, która jest maksymalnie prosta w użyciu i nie wymaga wiedzy technicznej, a jedyne darmowe wsparcie pochodzi bezpośrednio od twórcy oprogramowania. Wybierając narzędzie dopilnuj, aby działało także bez dostępu do Internetu. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko wycieku danych i ewentualnych prób ich modyfikacji.


Chroń swoje dokumenty. Pobierz bezpłatnie aplikację Specfile i szyfruj dowolne pliki pdf, dokumenty word, excel, zdjęcia czy video, a nawet całe foldery jednym kliknięciem. Pobierz aplikację Specfile

Zobacz także:

Bezpieczny Internet – podsumowanie roku 2018 >>

Czy dane w chmurze są bezpieczne?>>

Archiwizacja dokumentów pracowniczych w 2019 roku. Idzie nowe!>>

 

 

Zostaw komentarz

MENU