Kradzież tożsamości: co robić, gdy ktoś weźmie pożyczkę na nasze dane?

Kradzież tożsamości to nie przelewki. Z uwagą przyglądamy się najnowszemu raportowi Związku Banków Polskich infoDOK na II kwartał 2019 roku, z którego wynika, że łączna kwota prób wyłudzeń kredytów w tym okresie wyniosła ponad 92,3 mln złotych. Odnotowano 1 122 prób wyłudzeń – czyli aż 12 dziennie! Łącznie od 2008 r. udaremniono już 82,2 tysiące prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę – uwaga – 4,58 mld złotych! Dlatego dobrze wiedzieć, co robić, gdy zgubimy dowód osobisty i ktoś ukradnie naszą tożsamość. Bo zgłoszenie utraty w urzędzie nie sprawi, że „szczęśliwy znalazca” nie weźmie na niego pożyczki…

Kradzież tożsamości czyli zgubiłeś lub skradziono Ci dokumenty. Co może się wydarzyć?

Wyłudzenie kredytu czy pożyczki to jedna okoliczność, na którą powinieneś się przygotować. Każdego dnia zdarza się nawet kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem. Powody są różne. Ktoś może wynająć na taki dokument mieszkanie albo pokój hotelowy, a następnie unikać opłat, ukraść wynajęty samochód, a nawet założyć fikcyjną firmę.

Kradzież tożsamości – czy ktoś wziął pożyczkę na moje dane?

Sprawdź czy oszust nie założył rachunków bankowych na Twoje dane w Centralnej informacji o rachunkach (centralnainformacja.pl). Na stronie znajdziesz kompletną instrukcję krok po kroku jak to zrobić. Znajdziecie tam również aktualną listę banków i SKOK-ów uczestniczących w programie.

Warto również odwiedzić stronę BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Pobierając raport (www.bik.pl/klienci-indywidualni/raport-bik) upewnisz się m.in., że nie masz zobowiązań, o których nie wiesz. Przy okazji – ustaw alert BIK, dzięki któremu dowiesz się o każdej próbie wyłudzenia kredytu na Twoje dane (https://www.bik.pl/klienci-indywidualni/alerty-bik).

Trzecia strona, którą musisz odwiedzić to BIG (Biuro Informacji Gospodarczej). I tam pobierasz kolejny raport (https://www.big.pl/konsument/raport-o-sobie?goto=contentGreen).

Kradzież tożsamości – jak zastrzec dokument?

Skradziony dowód tożsamości należy zatrzeć w banku. Można w swoim, ale jeśli nie masz rachunku, udaj się do placówki, która przyjmuje zastrzeżenia od wszystkich (listę takich banków znajdziesz tu: DokumentyZastrzezone.pl).

Aby uchronić się przed skutkami wyłudzeń możesz także zastrzec swój PESEL (https://www.bezpiecznypesel.pl/) – będzie to informacja dla użytkowników systemu CreditCheck, że nie planujesz zaciągania pożyczki.

Pesel możesz również monitorować. Zrobisz to tu: chronpesel.pl.

No i oczywiście należy się zgłosić do urzędu miasta lub gminy, aby unieważnić dowód osobisty i wyrobić nowy.

Kradzież tożsamości – ktoś wziął pożyczę na mój dowód

Oszustwo należy złość na policję oraz poinformować firmę pożyczkową o wyłudzeniu. Następnie zamknąć “lewe” konta i pozostać z policją w kontakcie.

Jeżeli przydarzy Ci się podobna sytuacja pamiętaj, że pomocy prawnej możesz poszukać na stronie Specprawnik.pl.

Przeczytaj także: Dowód kolekcjonerski i karta SIM czyli kradzież tożsamości po polsku

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /usr/home/SpecBlog/domains/specblog.usermd.net/public_html/wp-includes/class-wp-query.php on line 3787 Warning: Attempt to read property "name" on null in /usr/home/SpecBlog/domains/specblog.usermd.net/public_html/wp-includes/class-wp-query.php on line 3789 Warning: Attempt to read property "slug" on null in /usr/home/SpecBlog/domains/specblog.usermd.net/public_html/wp-includes/class-wp-query.php on line 3791

Zostaw komentarz

MENU