Naprawa komputera – czy w serwisie przeglądają nasze zdjęcia, filmy i dokumenty?

Naprawa komputera wywołuje u każdego z nas niemałe emocje. Temperatura rośnie wraz z stopniem zaawansowania problemu. Boimy się, że usługa będzie dużo kosztowała i że stracimy wszystko to, co do tej pory na komputerze zgromadziliśmy: zdjęcia i filmy z wakacji z różnych istotnych wydarzeń w naszym życiu, umowy, notatki, prezentacje, scany dokumentów i wiele, wiele innych. Gorąco robi nam się także na myśl, że ktoś mógłby przeglądać nasze prywatne pliki, szczególnie wymienione już filmy i zdjęcia. Spójrzmy prawdzie w oczy. Jesteśmy tylko ludźmi. Nie każdy serwis uszanuje naszą prywatność. Szczególnie wówczas, gdy opisujemy foldery „ściśle tajne”, „pamiętna impreza u Piotrka” albo „wyjazd z dziewczynami do Bangkoku”.

Naprawa komputera – jak się do niej przygotować?

Najlepiej przygotować się zawczasu. Czasem problem jest na tyle zaawansowany, że nie masz dostępu do swoich plików albo nawet nie możesz włączyć komputera. Co się wtedy dzieje? Oddajesz komputer do naprawy i serwis ma dostęp do wszystkiego. Jeśli posiadasz na dysku komputera pliki, które mają poufny charakter, szyfruj je. W ten sposób, niezależnie od sytuacji która Cię spotka, nikt oprócz Ciebie nie będzie mógł oczytać Twoich dokumentów, obejrzeć zdjęć czy filmów. Szyfrowanie zabezpieczy poufność Twoich plików także w przypadku kradzieży komputera lub zainfekowania go złośliwym oprogramowaniem typu ransomware.

Naprawa komputera – zabezpiecz się zanim będzie za późno

Niestety komputer najczęściej trafia do serwisu w momencie, gdy już niewiele możemy zrobić w kwestii zabezpieczenia naszych plików, zdjęć czy filmów. Bywa i tak, że nie ma możliwości odzyskania dokumentów lub proces ten jest bardzo drogi. Dlatego pamiętaj o dwóch rzeczach: szyfruj i wykonuj kopię zapasową (kopię zapasową również należy przechowywać w postaci zaszyfrowanej). Ponadto zawsze pamiętaj o wylogowaniu się z serwisów społecznościowych, skrzynki mailowej i innych witryn, na których posiadasz swoje konto. Wszędzie gdzie to możliwe, przy logowaniu stosuj dwuskładnikową weryfikację.   

test phishingowy

Chroń swoje dokumenty. Szyfrowanie dokumentów pdf, word, excel , zdjęć czy video, a nawet szyfrowanie całych folderów jednym kliknięciem.
Pobierz bezpłatnie aplikację Specfile

Zostaw komentarz

MENU