Do sieci trafiły numery telefonów i adresy e-mail influencerów z Instagrama

49 milionów rekordów, wśród nich adresy e-mail oraz numery telefonów, które były podawane przez użytkowników w trakcie zakładania konta – oto bilans gigantycznego wycieku danych influencerów z Instagrama.

Jak podaje serwis Techcrunch baza pojawiła się na łamach Amazon Web Services i nie była zabezpieczona żadnym hasłem. Baza zawierała nie tylko informacje publiczne dotyczące celebrytów i influencerów, ale także te prywatne, takie jak adresy e-mail oraz numery telefonów.

A teraz najciekawsze. Baza danych, która wyciekła, powiązana jest z bombajską firmą Chtrbox, która współpracuje z influencerami. Zawiera obliczenia wartości każdego konta w oparciu o liczbę obserwujących, zaangażowanie, zasięg i upodobania. Mówiąc wprost – baza jest ”metryką” do określenia, ile firma może zapłacić gwiazdom Instagrama za promowanie produktów i usług. Jednak jak wynika z informacji podanych przez Techcrunch celebryci, którzy znaleźli się w bazie, nie współpracowali z Chtrbox.

Plik został już usunięty, ale nadal pozostaje pytanie, w jaki sposób Chtrbox go pozyskało. Przypuszcza się, że dane te zostały pozyskane przez luki w interfejsach API Instagrama (przypominamy, że w przeszłości błąd w zabezpieczeniach API Instagrama pozwolił hakerom uzyskać adresy e-mail i numery telefonów sześciu milionów kont na Instagramie. Dane te zostały przez hakerów sprzedane).

Facebook, który jest właścicielem Instagrama, potwierdził, że bada tę sprawę.

Zostaw komentarz

MENU