O ile doręczenie elektroniczne listu poleconego zmniejsza wydatki na administrację?

Policzyliśmy o ile doręczenie elektroniczne listu poleconego zmniejsza wydatki na administrację. Wynik jest dla nas zaskoczeniem, chociaż zakładaliśmy, że Elektroniczny List Polecony Specfile ma za zadanie nie tylko zminimalizować czas, który poświęcamy na wysyłkę, ale i zauważalnie zmniejszyć jej koszty.

Ile kosztuje doręczenie elektroniczne?

Doręczenie elektroniczne Specfile kosztuje 1 zł netto. Tradycyjny List Polecony z potwierdzeniem odbioru o najmniejszym gabarycie 11,90 zł. Na pierwszy rzut oka widać, że różnica jest spora. Ale czy gra jest warta świeczki? Zależy ile wysyłasz. Okazuje się, że przeciętnie statystyczny Polak na listy polecone w skali roku wydaje 195 zł. Czyli średnio wysyła nieco ponad 16 listów rocznie. Decydując się na doręczenie elektroniczne uszczupliłby swój portfel o jedyne 16 zł + VAT, zamiast 195.

Doręczenie elektroniczne ma przewagę w firmach

Co roku w Polsce wysyłanych jest co najmniej (bagatela!) 100 mln tzw. przesyłek rejestrowanych z potwierdzeniem odbioru. Specfile przeprowadził badanie wśród prawników z którego wynika, że ponad 29% kancelarii wysyła od 50 do 100 listów poleconych miesięcznie, a prawie 18% nadaje w tym samym czasie ponad sto takich listów.

Zrobiliśmy zatem szybkie obliczenia o ile doręczenie elektroniczne listu poleconego zmniejsza wydatki na administrację w firmie wysyłającej 50 i 100 listów miesięcznie. Przedsiębiorstwo, które nadaje 50 takich przesyłek wydaje 7 140 zł rocznie, natomiast firma wysyłająca ich 100 musi się liczyć z kosztem 14 280 zł.

Firmy, które zdecydowały się na Elektroniczny List Polecony Specfile notują spadek wydatków na korespondencję poleconą o ponad 90%. Jak to wygląda w liczbach? Przedsiębiorstwo, które nadaje 50 e-poleconych wydaje 600 zł rocznie, natomiast firma wysyłająca ich 100 zaledwie 1 200 zł.

Doręczenie elektroniczne a polskie prawo

Doręczenie elektroniczne ma taką samą moc dowodową przed sądem, jak tradycyjna forma. Mówią o tym obowiązujące w Polsce przepisy (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r.).

Dowiedz się więcej >>> https://www.specfile.pl/elektroniczny-list-polecony/

Zostaw komentarz

MENU