Program do szyfrowania danych: oczekiwania vs. rzeczywistość

Skorzystaliście kiedyś z programu do szyfrowania danych? Spójrzmy prawdzie w oczy. Nikt z nas tego nie robi, chyba że: a) ma coś do ukrycia, b) pracuje w firmie, która przykłada wagę do bezpieczeństwa informacji. Tak było też ze mną.

Program do szyfrowania danych – jak to się zaczęło

Pobrałam Specfile’a z ciekawości. Trochę to fascynujące. Inaczej jest słyszeć o narzędziu, które szyfruje dane, a inaczej poznać kogoś, kto to wszystko wymyślił. Niestety droga od pobrania do używania programu jest długa. To dość zabawne, ponieważ napisałam wiele tekstów o tym, jakie korzystanie z programu do szyfrowania danych jest ważne. I proste (jedno z czołowych haseł Specfile’a brzmi: szyfruj dane jednym kliknięciem). I co? Cały czas miałam poczucie, że moje pliki nie wymagają szyfrowania. Do czasu.

Ostatnio zrobiło się głośno o Collection #1. Jeśli nie słyszeliście o tym wycieku, piszemy na ten temat w tym artykule: https://blog.specfile.pl/skradziono-773-miliony-maili-czyzby-padl-rekord/. Profilaktycznie sprawdziłam, czy na liście znajdują się także moje dane i zrobiło mi się gorąco… Incydent dotyczył Dropboxa. Tak, właśnie tego miejsca, gdzie przechowuję najważniejsze pliki aby ustrzec je przed nagłą awarią dysku komputera. I z minuty na minutę, zamiast szyfrować okazjonalnie, zaczęłam regularnie.

Program do szyfrowania danych – jak to oceniam?

Jestem zachwycona. Dlaczego? O tym, że program do szyfrowania danych jest prosty w użyciu wiedziałam już wcześniej. Więc co mnie tak cieszy?

  • Aby zaszyfrować i odszyfrować pliki nie muszę w kółko wpisywać hasła. Wystarczy, że zrobię to przy pierwszej operacji, a potem wybiorę zapamiętaj hasło na x czasu. I cały dzień mam spokój.
  • Jeśli otworzę plik, który wcześniej zaszyfrowałam i zacznę go edytować, po zamknięciu plik zaszyfruje się sam, nie musze tego robić ponownie. To się nazywa szyfrowanie w locie.
  • Mogę szyfrować cały folder, a aplikacja zaszyfruje zawartość folderu, a nie cały katalog. Dzięki temu z łatwością mogę otworzyć każdy plik, który znajduje się w zaszyfrowanym folderze i łatwo przejrzeć jego zawartość.
  • Jeżeli chcę komuś wysłać zaszyfrowany plik, mogę to zrobić bezpośrednio z aplikacji. Okazało się, że to prostsze i szybsze niż dodawanie załącznika w mailu.
  • Czuję się bezpieczniej, ponieważ mam pewność, że nikt nie przejrzy zawartości moich dokumentów. Znowu zaczęłam korzystać z Dropboxa.
  • Dla mnie ważne jest jeszcze to, że Specfile to program do szyfrowania po polsku. W kwestii tak ważnej jak szyfrowanie cenię fakt, że wszystkie komunikaty na temat procesu szyfrowania są w języku, który znam najlepiej 😊 

To ten moment, kiedy mogę napisać, że rzeczywistość przerosła moje oczekiwania. Program do szyfrowania danych jest prosty w użyciu, a korzystanie z niego nie sprawia, że wykonuję jakieś dodatkowe, skomplikowane czynności, które zabierają mnóstwo czasu. No i czuję się spokojna o moje dokumenty przechowywane w chmurze. Szyfrowanie weszło mi już w nawyk.


Chroń swoje dokumenty. Szyfrowanie dokumentów pdf, word, excel , zdjęć czy video, a nawet szyfrowanie całych folderów jednym kliknięciem.
Pobierz bezpłatnie aplikację Specfile

Zostaw komentarz

MENU