Pulpit zdalny i udostępnianie komputera osobom trzecim. Rzecz o bezpieczeństwie

Jak często zdarza Ci się powierzyć pulpit swojego komputera osobom trzecim? I nie mamy na myśli tylko udostępnienia pulpitu zdalnego. To zadziwiające jak często to robimy, i jak rzadko myślimy o konsekwencjach tego powszechnego procederu.

Pulpit zdalny – co to w ogóle jest?

Zacznijmy od pulpitu zdalnego. Pulpit zdalny to – mówiąc najprościej – usługa, która pozwala na udostępnienie obrazu z naszego pulpitu innej osobie, a nawet na używanie przez tę osobę naszego komputera przy pomocy jej komputera. Zawiłe? Jeżeli udostępniasz pulpit zdalnie ktoś po prostu korzysta z Twojego komputera używając własnego monitora, myszki, klawiatury, chociaż wcale go nie ma z Tobą. Ogólnie brzmi to dość niebezpiecznie, ale pulpit zdalny to bardzo przydatna usługa, szczególnie wówczas, gdy outsourcujesz współpracę z informatykiem, a ten ma coś zainstalować albo naprawić na Twoim komputerze. Albo wówczas, gdy jedziesz na spotkanie z laptopem, a ważną prezentację zostawiłeś na komputerze stacjonarnym.

Pulpit zdalny – czy tylko w ten sposób dajemy dostęp do komputera osobom trzecim?

Udostępnianie pulpitu zdalnego to nie jedyny moment, gdy powierzamy nasz komputer osobie trzeciej. Za każdym razem, gdy ktoś siada przy Twoim biurku i: instaluje coś, naprawia, pokazuje jak wykonać czynność x, zgrywa na pendrive’a pliki, szuka na You Tube’ie zabawny filmik, który chce Ci pokazać – ma dostęp do Twojego komputera i niepostrzeżenie może zrobić z Twoimi ważnymi dokumentami wszystko. Twoim zadaniem jest tak zabezpieczyć to, co ważne, by nigdy nie martwić się podobnymi sytuacjami.

Jak się chronić?

Polecamy trzy ścieżki. Po pierwsze – szyfruj. Jeśli masz zaszyfrowane dokumenty, nie ma możliwości by ktokolwiek poznał ich treść. Po drugie – wykonuj kopię zapasową. Jeśli ktoś usunie Twoje ważne pliki, zawsze możesz bez żadnego stresu korzystać z wersji, które przechowujesz na dysku zewnętrznym albo w chmurze (pamiętaj, kopia zapasowa również powinna być zaszyfrowana!). Po trzecie – jeśli logujesz się do poczty elektronicznej, kont do mediów społecznościowych, banku – pamiętaj, aby zawsze po wykonanej czynność wylogować się. Niech te proste czynności wejdą Ci w nawyk, abyś nie musiał obawiać się straszliwych konsekwencji kradzieży lub utraty ważnych dokumentów. Bo jak twierdzi pewne polskie przedsiębiorstwo – przezorny zawsze ubezpieczony😉


Chroń swoje dokumenty. Szyfrowanie dokumentów word, pdf, excel , zdjęć czy video, a nawet szyfrowanie całych folderów nigdy nie było tak proste. Wystarczy jeden klik.
Pobierz bezpłatnie aplikację Specfile

Zostaw komentarz

MENU