Czy 1 może być większe niż 7? Szyfrowanie danych część 1

Przygotowaliśmy dla Ciebie cykl o tym, co możesz zrobić aby zabezpieczyć swój komputer przed różnymi atakami hakerskimi. Pamiętaj jednak, że żadne z tych rozwiązań nie daje Ci 100% gwarancji, że Twój komputer jest bezpieczny (nawet jeśli stosujesz się do wszystkich wskazówek). Możesz natomiast ochronić poufne dane przed upublicznieniem. Wówczas nawet jeśli informacje wyciekną, masz pewność, że nikt nie pozna zawartości wykradzionych plików. Dlatego szyfrowanie danych jest takie ważne i nie można go lekceważyć. W tym równaniu 1 jest zawsze większe od 7.  

Szyfrowanie danych vs. zabezpieczenie #1: odpowiednia przeglądarka internetowa z podniesionym bezpieczeństwem i ustawieniami prywatności

Odpowiednią, czyli jaką? Taką, która chroni Cię przed tym, co do Ciebie przychodzi (informuje, gdy coś jest nie tak – odkryte szkodliwe oprogramowanie albo próby wyłudzenia informacji) oraz pozwala zdecydować o tym, co od Ciebie wychodzi (m.in. czyszczenie pamięci historii odwiedzanych stron oraz ciasteczek).

Jeżeli poszperasz trochę w Internecie, to dowiesz się, że najbardziej polecaną przeglądarką jest Chrome. Jej zaletą jest sandboxing czyli takie odseparowane środowisko, które umożliwia uruchomienie złośliwego kodu w celu jego analizy bez szkody dla Twojego komputera i danych. Czyli Chrom bada ruch sieciowy, szuka złośliwych kodów, sprawdza je i wyciąga wnioski (rejestruje skutki działania). Dzięki temu szybciej wykrywa, że coś jest nie tak i udaremnia próby ataków. 

No to jest super, ale jak wiesz Chrom zbiera też o Tobie wszelkie informacje, co ma plusy i minusy. Fajnie, że wie gdzie jesteś, bo jak szukasz najbliższej restauracji (a na przykład jesteś akurat w Warszawie), to otrzymujesz informację gdzie znajduje się knajpa w stolicy, a nie w Buenos Aires. Ale gdy czytasz maila ile godzin spędziłeś w styczniu jeżdżąc samochodem, a ile kilometrów przebyłeś na nogach, to robi się creepy… Na szczęście wiele rzeczy możesz wyłączyć. Rzuć okiem na ustawienia zaawansowane i samodzielnie dostosuj listę „prywatność i bezpieczeństwo”.

Szyfrowanie danych – czy muszę szyfrować, jeśli mam odpowiednią przeglądarkę internetową?

Tak. Żadna przeglądarka, ani inne zabezpieczenia nie dają Ci pewnej ochrony przed cyberatakami, a co za tym idzie – przed wyciekiem informacji. Dlatego szyfrowanie danych jest takie ważne. To jedyny pewny sposób, aby ochronić swoją prywatność w Internecie, ponieważ nawet jeśli ktoś przejdzie Twoje zabezpieczenia i przejmie pliki, i tak nie pozna ich zawartości.  

Stała i ważna uwaga do całego cyklu o zabezpieczeniach: niezależnie od szyfrowania, regularnie wykonuj backup czyli kopię zapasową. Nic nie uchroni danych przed ich fizycznym zniszczeniem, zapomnianym hasłem do programu szyfrującego albo ransomwarem.

P.S. 1. Bonus informacyjny. Zainstaluj rozszerzenie do Chrome’a o nazwie Password Checkup (to taka wtyczka która poinformuje Cię jeśli Twoje hasło wycieknie do sieci). Więcej na ten temat dowiesz się z tego artykułu: https://blog.specfile.pl/password-checkup-czy-twoje-haslo-jest-bezpieczne/

P.S. 2. Chrome, Opera, FireFox, Microsoft Edge i Safari to nie są jedyne dostępne na rynku przeglądarki. Obiły Ci się kiedyś o uszy takie nazwy jak Tor albo Comodo Dragon? Warto rozszerzyć wiedzę na temat przeglądarek i wybrać najlepszą opcję dostosowaną do Twoich potrzeb.


Przejdź do pozostałych części cyklu o zabezpieczaniu komputera przed atakami hakerskimi:

Szyfrowanie danych vs. zabezpieczenie #2: unikatowe, silne hasła >>>

Szyfrowanie danych vs. #3: regularnie aktualizowane oprogramowanie >>>

Szyfrowanie danych vs. #4 i #5: korzystanie z firewalla i antywirusa >>>

Szyfrowanie danych vs. #6: bycie świadomym użytkownikiem Internetu >>>

Szyfrowanie danych vs. #7: korzystanie z VPN >>>

Zostaw komentarz

MENU