Czy 1 może być większe niż 7? Szyfrowanie danych część 4

Dobrnęliśmy do końca. Ostatnie ważna kwestia do omówienia dotyczy łączenia się z otwarta siecią czyli Wi-Fi. Coś co robimy wszyscy w kawiarniach, centrach handlowych, hotelach, a przede wszystkim – na zagranicznych wakacjach. Jeśli robisz to często, nie korzystasz z VPN (zaraz wyjaśnimy co to) i nie szyfrujesz danych to, jakby to ładnie ująć, jesteś w…niebezpieczeństwie😉

Szyfrowanie danych vs. #7: korzystanie z VPN

Nie ma nic za darmo. Nawet darmowego hotspotu. To znaczy teoretycznie jest za darmo, ale to nie jest połączenie szyfrowane, więc widać cały Twój ruch w Internecie. Każde wpisane hasło, e-mail, numer karty kredytowej… Może Cię sporo kosztować. Ale jeśli musisz, to chociaż:

  • nie wykonuj żadnych transakcji bankowych (nawet nie próbuj się logować do banku);
  • nie łącz się nigdy ze stronami, które nie korzystają z połączenia SSL (możesz zablokować dostęp do innych stron w opcjach przeglądarki);
  • wyłącz funkcję automatycznego podłączania się do sieci Wi-Fi;
  • wyłącz wszelkie funkcje udostępniania i współdzielenia zasobów, plików, drukarek na komputerze (gdy podłączasz komputer, który korzysta z Windowsa, przy pierwszym łączeniu pyta Cię o sieć. Oznacz ją jako „Publiczna”).
  • wyłącz połączenie z Wi-Fi na komórce, jeśli nie zamierzasz z niego korzystać. Nie tylko oszczędzasz w ten sposób baterię, ale też odcinasz potencjalne drogi ataku cyberprzestępcom (bo telefon może automatycznie połączyć się na przykład z siecią, z którą łączyłeś się dawniej).
  • bądź podejrzliwy😉

Można też inaczej. Słyszeliście o VPN-ie (Virtual Private Network)? VPN w otwartych sieciach tworzy prywatny szyfrowany tunel, dlatego połączenie z wykorzystaniem tej usługi jest bezpieczne. Pamiętaj jednak, że jest to usługa płatna (chociaż z pewnością jak dobrze poszukasz, to znajdziesz też darmowe VPN-y, ale nie wiem czy są w 100% bezpieczne). Pocieszające jest to, że płatną usługę VPN znajdziesz nawet za niecałe 3 dolary/miesiąc. Aktywuj ją chociaż czasowo, na przykład gdy wyjeżdżasz na zagraniczne wakacje.

Szyfrowanie danych – czy muszę szyfrować, jeśli korzystam z usługi VPN?

Odpowiedź po raz kolejny brzmi tak. Usługa VPN szyfruje połączenie, nie pliki i foldery. Aby mieć pełną kontrolę nad swoją prywatnością, zabezpiecz je. 

Stała i ważna uwaga do całego cyklu o zabezpieczeniach: niezależnie od szyfrowania, regularnie wykonuj backup czyli kopię zapasową. Nic nie uchroni danych przed ich fizycznym zniszczeniem, zapomnianym hasłem do programu szyfrującego albo ransomwarem.

Reasumując: nie istnieje skuteczna ochrona przed cyberatakami. Ale możesz zrobić wszystko, aby podnieść swoje bezpieczeństwo. Jeżeli podnosimy temat bezpieczeństwa danych, szyfrowanie zawsze będzie silniejszym zabezpieczeniem od antywirusów, mocnych haseł, firewallów i innych wymienionych w tym cyklu. Dlatego w tym równaniu 1 zawsze będzie większe od 7. Wszystkie opisane przez nas metody (no może oprócz wspomnianej tu usługi VPN), są darmowe. Także szyfrowanie danych. Zacznij je stosować. Najlepiej od dziś.

P.S. Jest jeszcze jedna rzecz, którą warto dodać: podaj dalej. Rozmawiaj o cyberbezpieczeństwie z przyjaciółmi i znajomymi. Pokaż im, że aby podnieść bezpieczeństwo swoich komputerów i przechowywanych na dyskach danych, nie muszą posiadać żadnej wiedzy technicznej oraz że wdrożenie opisanych przez nas metod ochrony nic nie kosztuje. I przypominaj im, że to wszystko nie będzie wiele warte, jeśli nie zaczną szyfrować.


Przejdź do pozostałych części cyklu o zabezpieczaniu komputera przed atakami hakerskimi:

Szyfrowanie danych vs. zabezpieczenie #1: odpowiednia przeglądarka internetowa z podniesionym bezpieczeństwem i ustawieniami prywatności >>>

Szyfrowanie danych vs. zabezpieczenie #2: unikatowe, silne hasła >>>

Szyfrowanie danych vs. #3: regularnie aktualizowane oprogramowanie >>>

Szyfrowanie danych vs. #4 i #5: korzystanie z firewalla i antywirusa >>>

Szyfrowanie danych vs. #6: bycie świadomym użytkownikiem Internetu >>>

Zostaw komentarz

MENU