Czym się różni szyfrowanie dysku od szyfrowania na poziomie plików?

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, czym się różni szyfrowanie dysku od szyfrowania plików albo folderów? Na pierwszy rzut oka wydaje się to dość proste – szyfrowanie dysku obejmuje cały dysk, natomiast szyfrowanie pliku tylko wskazany plik. Odpowiedź może was zaskoczyć.

Szyfrowanie dysku – co tak właściwie szyfrujemy?

Tak, to prawda. W przeciwieństwie do szyfrowania plików/folderów, pełne szyfrowanie dysku pozwala na zaszyfrowaniem praktycznie wszystkich danych, które się na tym dysku znajdują. Czyli na przykład wszystkie pliki tymczasowe, których zwyczajnie nie widzimy oraz metadane – struktura katalogów, nazwy plików, ich rozmiar, datę modyfikacji etc. – te elementy także obejmuje szyfrowanie dysku. Jak to działa w praktyce? Cała zawartość zaszyfrowanego dysku jest udostępniana użytkownikowi zaraz po podaniu właściwego klucza/hasła. Czyli w czasie pracy komputera mamy dostęp do wszystkich danych. I to jest właśnie problem.

Szyfrowanie dysku – czego należy się obawiać?

Szyfrowanie całego dysku chroni dane na komputerze tylko wtedy, gdy komputer jest fizycznie wyłączony. To znaczy, że jeśli komputer zostanie zajęty przez hakera w czasie pracy, może on przejąć klucze i zrobić z naszymi dokumentami to, co chce. Dlatego szyfrowanie dysku nie zastępuje szyfrowania na poziomie pojedyńczych plików. Jest to na pewno wygodna metoda szyfrowania, bo gdy wyłączamy komputer automatycznie szyfruje się wszystko i nie musimy pamiętać o tym, aby zabezpieczyć pojedyncze pliki. Niestety szyfrowanie dysku jest mało skuteczna dla ważnych, poufnych dokumentów albo wrażliwych danych. Te, dla pełnego bezpieczeństwa, powinny być szyfrowane przy pomocy aplikacji szyfrującej, ponieważ tylko w ten sposób można im zapewnić pełne bezpieczeństwo. Warto tu podkreślić, że taki sposób zabezpieczania nie będzie skuteczny, jeśli chcemy spełnić wymagania RODO albo przechowujemy dokumentację osobową i płacową w postaci elektronicznej. Dane wrażliwe nie będą bezpieczne, gdy komputer będzie włączony. To tak, jakbyśmy mieli sejf gdzieś na środku ruchliwej ulicy i zamykali go tylko na noc. Małe szanse, że ktoś nie skorzysta z okazji, aby wykraść nasze kosztowności za dnia.


Szyfrowanie dokumentów word, pdf, excel , zdjęć czy video, a nawet szyfrowanie całych folderów nigdy nie było tak proste. Wystarczy jeden klik.
Pobierz bezpłatnie aplikację Specfile

Zostaw komentarz

MENU