Szyfrowanie PDF: zrób to jednym kliknięciem

Próbowaliście kiedyś zaszyfrować plik PDF? Ja właśnie podjęłam pierwszą próbę. Wpisałam w wyszukiwarkę „szyfrowanie pdf” i… zdziwiłam się z ilu różnych metod mogę skorzystać.

Szyfrowanie PDF: jakie mam możliwości?

Aby zaszyfrować plik PDF, możesz wykorzystać Adobe Acrobat, szyfrowanie PDF online lub którąś z popularnych aplikacji szyfrujących. Poniżej krótkie omówienie każdej metody.

#1 Adobe Acrobat

O co chodzi?

Acrobat, a dokładniej Acrobat DC czyli wersja płatna czytnika i przeglądarki plików PDF z rodziny Adobe, która daje możliwość  dodatkowego zabezpieczenia plików PDF poprzez hasło.

Zalety

Jeżeli często pracujesz na plikach PDF, Acrobat DC pozwoli zrobić Ci z tym plikami dosłownie wszystko. Szyfrowanie PDF wręcz ginie w tym morzu możliwości! 

Wady

Zakładając, że szukaliśmy programu do szyfrowania PDF, te wszystkie dodatkowe funkcje nie są nam potrzebne. Pamiętajmy, że Acrobat DC jest płatny. Nie jest to wprawdzie duża kwota, ale po co ją ponosić, jeśli szyfrujemy PDF okazjonalnie? Co do samego szyfrowania, nie jest intuicyjne. Aby zabezpieczyć PDF musiałam przejrzeć instrukcję. Do opcji „szyfruj za pomocą hasła” przechodzimy w 4 kroku. Następnie – oprócz samego hasła – ustalamy kilka dodatkowych zabezpieczeń takich jak ograniczenie edycji albo drukowania. Nie znalazłam też informacji czy taki zaszyfrowany PDF mogę komuś udostępnić bez podania mojego hasła, więc wnioskuję, że nie ma takiej możliwości. Nie mam również pojęcia jaki algorytm wykorzystuje Acrobat.

Reasumując

Acrobat jest świetny, ale nie byłby to mój pierwszy wybór, gdybym chciała szyfrować PDFa.

#2 Szyfrowanie PDF online

O co chodzi?

Aplikacja webowa umożliwiająca szyfrowanie PDFa, czyli aby zabezpieczyć plik nie muszę pobierać żadnego programu.

Zalety

Aplikacja webowa, z której korzystałam posiada kilka funkcjonalności podobnych do Acrobata. Nie tylko szyfruje PDF, ale także pozwala na zablokowanie drukowania i modyfikacji dokumentu. Podoba mi się również to, że nie muszę niczego pobierać aby skorzystać z funkcji szyfrowanie PDF. Jest bardzo prosta w użyciu.

Wady

Po zaszyfrowaniu PDF moi oczom ukazała się informacja: „Pamiętaj, aby po pobraniu usunąć swoje pliki”. Oznacza to, że mój ważny dokument właśnie znalazł się na jakimś nieznanym mi serwerze. Nie ma sensu zastanawiać się, czy takie rozwiązanie ma jakieś inne wady, ponieważ aplikacja webowa na pewno nie nadaje się do szyfrowania poufnych danych. A zakładam, że jeśli chcemy zabezpieczyć plik PDF, to nie chodzi o szyfrowanie kotka.

Reasumując

Jak wyżej. Jeśli chcesz zabezpieczyć poufne dokumenty, nie wykorzystuj w tym celu aplikacji, która przesyła Twój PDF na swój serwer. Nie masz kontroli nad tym, co się dzieje z takim plikiem.

#3 Aplikacja szyfrująca

O co chodzi?

PDFa możesz także zaszyfrować wykorzystując w tym celu aplikację do szyfrowania plików i folderów. Ja zaszyfrowałam swój PDF przy pomocy Specfile’a, ale oczywiście nie jest to jedyne oprogramowanie, które posiada taką funkcjonalność.

Zalety

Specfile to bardzo proste narzędzie do szyfrowania PDF (ale nie tylko!). Zrobisz to jednym kliknięciem. Algorytmy, które wykorzystuje spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa, a twórcy oprogramowania mają niemałe doświadczenie w tworzeniu podobnych zabezpieczeń. Specfile szyfruje każdy rodzaj dokumentu. Czyli pobieram jedną aplikacje, która zabezpieczy wszystko co mam na dysku komputera, w chmurze albo na jakimś nośniku pamięci zewnętrznej. Aby zaszyfrować pojedyncze pliki wystarczy wersja bezpłatna.

Wady

Specfile istnieje tylko w wersji na Windowsa. Na szczęście trwają prace nad stworzeniem aplikacji również na inne systemy operacyjne.

Zostaw komentarz

MENU