Szyfrowanie pendrive: 3 powody, dla których nie powinieneś bagatelizować tego tematu

Dlaczego szyfrowanie pendrive ’a mogłoby Cię zainteresować? Z dwóch powodów. Największą zaletą pendrive’a jest jego rozmiar. Taką małą pamięć przenośną można mieć zawsze przy sobie – na przykład nosić w portfelu w formie karty lub jako breloczek przy kluczach. Niestety największą wadą pendrive’a jest także jego rozmiar. Tak, w tym przypadku to, co jest atutem, jest również ogromną słabością pamięci przenośnej. Dlaczego? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Dlaczego szyfrowanie pendrive ‘a jest ważne – powód 1: pendrive’a łatwo zgubić

Bywasz na szkoleniach, konferencjach, wykładach lub spotkaniach networkingowych? W zależności od wagi takiego spotkania i sponsorów uczestniczących, otrzymujesz tak zwane gift packi czyli torebki z upominkami sygnowanymi logotypami różnych firm. W tych paczuszkach najczęściej znajdują się właśnie pendrive’y. Należałoby się zastanowić, dlaczego ten gadżet jest cały czas tak bardzo popularny? Po pierwsze nie jest to najtańsza forma promocji. Po drugie pendrive’y dają wszyscy. Chodzi o to, że jest to świetny nośnik reklamowy. Małego pendrive’a zawsze masz przy sobie i do tego najczęściej w widocznym miejscu (permanentna prezentacja logotypu firmy). Przekazujesz go dalej – pożyczasz znajomym, współpracownikom, oddajesz w placówkach ksero. A ponieważ pendrive jest mały, często go gubisz. Dlatego nośników pamięci zewnętrznej nigdy nie jest za wiele. Skupmy się jednak na wyrazie „gubisz”. Jeśli na pendrivie przenosisz albo przechowujesz poufne informacje (a najczęściej tak jest, w punktach ksero drukujemy umowy, projekty, oświadczenia, faktury – czyli dokumenty, które zawierają dane osobowe), osoba która wejdzie w posiadanie Twojego pendrive’a wie o Tobie wszystko. A jeśli nawet nie wszystko, to wystarczająco dużo, aby zrobić z tych informacji użytek. Szyfrowanie dokumentów znajdujących się na Twoim pendrivie uchroni Cię przed ewentualnymi konsekwencjami takiego zdarzenia.

Dlaczego szyfrowanie pendrive ‘a jest ważne – powód 2: pendrive’a łatwo wynieść

Pendrive mieści się w portfelu, torebce, kieszeni spodni. Jest mały i łatwo go wynieść. Masz chrapkę na pendrive’a leżącego na stole w miejscu publicznym? Bierz śmiało, nikt tego nie zauważy. Twoja firma zamówiła designerskie pendrive’y i chętnie przygarnąłbyś jeden egzemplarz do swojej domowej kolekcji? Nie krępuj się, inni zauważą brak dopiero wtedy, gdy będą chcieli coś wydrukować w pobliskim punkcie ksero albo zabrać część roboty do domu. Tak, to jest kradzież. Ale sam przed sobą przyznaj – nigdy Ci się to nie zdarzyło, nawet przez przypadek? Strzelam, że 9 na 10 osób ma w domu pendrive’a z poprzedniej firmy, którego pożyczył do domu tylko na jedno popołudnie. Pendrive’a naprawdę łatwo wynieść. I naprawdę dzieje się to często. Jeśli masz tam ważne dokumenty (na przykład firmowy know how), byłoby wskazane, aby wszystkie informacje zostały zaszyfrowane przed wrzuceniem ich na nośnik pamięci zewnętrznej. W ten sposób zyskujesz pewność, że wasze pliki są bezpieczne nawet na tym malutkim, łatwym do wyniesienia „urządzonku”.  

Dlaczego szyfrowanie pendrive ‘a jest ważne – powód 3: pendrive’a łatwo zainfekować

Pendrive ma dwie fajne funkcje. Możesz na nim przenosić różne dokumenty i „wtykać” go do różnych gniazd USB, aby te dokumenty odczytać. Gdyby spojrzeć na żywot takiego pendrive’a – ciekawe w ilu takich gniazdach był? Każde spotkanie pamięci zewnętrznej z komputerem potencjalnie grozi infekcją. Czy zawsze, gdy podłączasz urządzenie nie pojawia się informacja „zalecane skanowanie”? Skanujesz? Myślę, że czasem może nawet tak. Ale jeśli pojawia się informacja, że skanowanie może potrwać kilka minut, od razu rezygnujesz. Jeśli Twój pendrive złapie wirusa, a następnie zainfekuje  cały komputer, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zarazisz wszystkie pliki oprogramowaniem szantażującym ransomware (te na komputerze, i te na pendrivie). Co się wtedy stanie? Wirus zablokuje wszystkie Twoje dokumenty, a ty otrzymasz informację, że aby odblokować dostęp do plików, musisz zapłacić okup. Czy szyfrowanie uchroni Cię przed tym? Nie. Ale zabezpieczy Twoje pliki przed upublicznieniem oraz modyfikacją. Dlatego warto o to zadbać.


Chroń swoje dokumenty. Szyfrowanie dokumentów pdf, word, excel , zdjęć czy video, a nawet szyfrowanie całych folderów jednym kliknięciem.
Pobierz bezpłatnie aplikację Specfile

Zostaw komentarz

MENU