Szyfrowanie plików. Dlaczego Twoi pracownicy muszą to umieć?

No właśnie. Dlaczego warto wprowadzić w firmie politykę bezpieczeństwa? Po co jest to całe szyfrowanie plików? Dlaczego mieszam w to pracowników, a nie wspominam o bezpieczeństwie danych klientów? Wszystko zaczęło się od pewnego raportu.

Szyfrowanie plików. Czy ktoś to w ogóle robi?

Raport, o którym wspominam został przygotowany na zlecenie Ipswitch File Transfer. W ankiecie wzięli udział liderzy IT i praktycy z obowiązkami w zakresie bezpieczeństwa. Dotyczyła ona praktyk udostępniania plików między pracownikami. Celem badania była chęć uzyskania odpowiedzi na pytanie czy pracownicy narażają dane firmy na ryzyko. Wnioski były szokujące.

Okazało się między innymi, że pracownicy obchodzą zabezpieczenia IT, wysyłając poufne i bardzo wrażliwe pliki firmowe za pomocą osobistych skrzynek mailowych albo wrzucają je w prywatną chmurę lub na pendrive’a. Szyfrowanie plików? Nikt tego nie robi.

Procentowo wygląda to tak:

  • 84% pracowników używa osobiste skrzynki mailowe do wysyłania poufnych plików. Najczęściej z dwóch powodów: dlatego, że rozmiar pliku przekracza firmową skrzynkę pocztową lub chcą korzystać z dokumentów w następnym miejscu zatrudnienia.
  • Ponad 50% respondentów udostępnia pliki firmowe lub dane przesyłając je do chmury.
  • Ponad 30% pracowników zgubiło pamięć USB zawierającą informacje poufne dotyczące firmy.
  • Ponad 50% menedżerów IT nie ma wglądu w przesyłane przez pracowników pliki i dane.

Wielu uczestników badania zgłaszało również presję ze strony klientów i partnerów, aby poprawić sposób wysyłania i odbierania wymienianych elektronicznie dokumentów.

I teraz najlepsze. Ten raport pochodzi z 2011 roku.

Szyfrowanie plików – jak zmienia się świadomość pracodawców i pracowników?

Oddech zwiastujący ulgę był bardzo płytki, ponieważ szybko trafiłam na raport z naszego podwórka. Badania dotyczyły 2017 roku i wskazywały, że w ciągu roku 65% firm w Polsce wykryło incydenty związane z bezpieczeństwem, z czego dla prawie 50% główną przyczyną wystąpienia incydentu byli ich obecni lub byli pracownicy. Ręce opadają…

Czy pracownicy narażają dane firmy na ryzyko? Tak. Ale czy to jest ich wina? Zakładając, że nie działają celowo na szkodę przedsiębiorstwa, to nie. Jeżeli firma nie wrdożyła polityki bezpieczeństwa, pracownicy będą powtarzali te same błędy w kółko. Aby bezpiecznie przesyłać i współdzielić dokumenty nie potrzebujesz skomplikowanych systemów, drogich narzędzi i wielomiesięcznych wdrożeń. Wybierz narzędzie do szyfrowania dokumentów, sprawdź jakie zabezpieczenia wykorzystuje i czy jest wyposażone w usługę ewidencji, abyś mógł śledzić co się dzieje z plikami w Twojej firmie. Zwróć też uwagę na prostotę rozwiązania, abyś przypadkiem nie zniechęcił pracowników do szyfrowania proponując im skomplikowane narzędzia zrozumiałe tylko dla pracowników IT.

Co zyskujesz?

Bezpieczeństwo na wielu polach: dokumentów, danych osobowych, patentów, tajemnic firmowych. Poza tym zyskujesz wiarygodność i pewność, że ewentualna utrata plików w żaden sposób Cię nie skompromituje, ponieważ nikt nie jest w stanie ujawnić danych, które są zaszyfrowane. Swoją drogą, oszczędzasz też pieniądze. Wiesz, że w 2017 roku średni koszt jednego cyberataku kosztował polską firmę średniej wielkości 1,5 mln złotych? A aplikacja umożliwiająca szyfrowanie plików kosztuje około 40 groszy dziennie. Widzisz różnicę?


Chroń swoje dokumenty. Szyfrowanie dokumentów word, pdf, excel , zdjęć czy video, a nawet szyfrowanie całych folderów nigdy nie było tak proste. Wystarczy jeden klik.
Pobierz bezpłatnie aplikację Specfile

Zostaw komentarz

MENU