Tani e-polecony zrewolucjonizuje rynek doręczeń?

E-polecony to zupełnie nowa forma korespondencji poleconej z potwierdzeniem odbioru, która ma szansę zrewolucjonizować rynek doręczeń dzięki wygodzie i niskiej cenie.

E-polecony czyli cyfrowy list z potwierdzeniem odbioru

E-polecony czyli Elektroniczny List Polecony to cyfrowy odpowiednik tradycyjnego listu poleconego. Wysyłasz go jak e-mail, bezpośrednio z Twojego komputera, bez wychodzenia z domu. Jednak nie jest to taka sama wiadomość jak ta wysyłana za pośrednictwem skrzynki elektronicznej. Różnice są co najmniej dwie.

Po pierwsze E-polecony wysyłany jest w bezpiecznej formie szyfrowanej (jak list w kopercie – żadna z osób trzecich nie ma dostępu do treści naszej wiadomości). Po drugie nadawca otrzymuje potwierdzenie odbioru, gdy odbiorca zapozna się z treścią listu (odszyfruje załącznik).

Te dwie informacje mogą Ci się wydawać nieważne. W końcu nikt nie ma dostępu do Twojej skrzynki e-mail, dlaczego więc miałbyś wysyłać szyfrowane widomości? A jednak, incydenty bezpieczeństwa zdarzają się cały czas. Ten, kto nigdy nie został zhackowany niech pierwszy rzuci kamień. Tylko zanim zaczniesz się zarzekać, że Cię to nie dotyczy, sprawdź na haveibeenpwned.com czy na pewno Twoje bezpieczeństwo nie zostało już naruszone…

Warto mieć na uwadze, że jeśli przestępca będzie miał dostęp do naszej skrzynki, łatwo znajdzie dane których potrzebuje. Czyż dokumentów nie opisuje się w sposób rzeczowy i dokładny? Natomiast jeśli załączniki będą szyfrowane możesz spać spokojnie, ponieważ treść dokumentów jest zabezpieczona przed niepowołanym dostępem dodatkowym hasłem.

Co się tyczy potwierdzenia, można je ustawić w trakcie wysyłania maila, prawda? Pamiętaj jednak, że odbiorca nie ma obowiązku przesłania do Ciebie informacji, że zapoznał się z treścią wiadomości (powiadomienie można anulować i nie ma ono mocy prawnej). Natomiast elektroniczne potwierdzenie odbioru zostaje wysyłane do nadawcy w momencie otwarcia (odszyfrowania) załącznika automatycznie i jest zgodne z Rozporządzenie eIDAS.

Jak wysłać e-polecony?

Wysyłka Elektronicznego Listu Poleconego będzie szczególnie prosta dla użytkowników aplikacji Specfile. Proces jest analogiczny, należy jedynie zamiast przesyłki zwykłej wybrać rejestrowaną.

Nie znasz tej aplikacji? Nic nie szkodzi. Specfile to prosty program typu „one clik” dla osób nietechnicznych, dlatego wszystkie operacje wykonasz w sposób intuicyjny.

Nowością jest tzw. premia za odbiór dla obiorcy listu. Ma ona zadanie motywacyjne – celem jest zachęcenie do zapoznania się z treścią wiadomości. Nadawca sam ustala wysokość premii. Warto zaznaczyć, że jest to opcja dobrowolna (czyli premia za odbiór może także wynosić 0 zł).

E-polecony – rewolucja na rynku doręczeń

Nowa forma wysyłki listu poleconego z potwierdzeniem odbioru może zrewolucjonizować rynek doręczeń. Nie chodzi tylko o wygodę, ale także o pieniądze. E-polecony Specfile kosztuje 1,23 zł, a opłata jest pobierana tylko wówczas, gdy wysyłka jest skuteczna (czyli odbiorca zapozna się z treścią wiadomości). Dla przykładu – przedsiębiorca, który wysyła 50 tradycyjnych listów poleconych z potwierdzeniem odbioru miesięcznie, wydaje rocznie ponad 7 tys. zł. Przechodząc na e-polecony może zaoszczędzić 90% tej sumy. Dokładne obliczenia robiliśmy w tym artykule:

E-polecony a obowiązujące prawo

Wszystkich zastanawiających się, czy e-polecony jest zgodny z obowiązującym prawem, uspokajamy: tak, elektroniczne potwierdzenie odbioru jest takim samym dowodem przed sądem, jak to tradycyjne. Mówią o tym przepisy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. – Art. 3 pkt 36 oraz Art. 43 pkt 1.

Dowiedz się więcej >>> https://www.specfile.pl/elektroniczny-list-polecony/

Zostaw komentarz

MENU