Tryb incognito – działa czy nie działa?

DuckDuckGo twierdzi, że tryb incognito Google Chrome nie działa. Konkurent Google przeprowadził stosowne badania na podstawie których twierdzi, że lista wyników jest personalizowana nawet wówczas, gdy korzystamy z przeglądarki w trybie incognito.

Tryb incognito a bańka filtrująca

Normanie wyszukiwarka Google działa tak. Odpowiedzi, które otrzymujesz są ściśle spersonalizowane dzięki różnym informacjom (geolokalizacja, zainteresowania, pochodzenie, data urodzenia, płeć). Taki stan rzeczy ma swoje plusy i minusy. Wygodniej nam się poruszać po Internecie, ponieważ informacje które otrzymujemy się trafniejsze. Ale jest to także niebezpieczne zjawisko, gdyż przyczyniło się do powstania tzw. baniek filtrujących.

Bańka filtrująca sprawia, że użytkownik Internetu izoluje się intelektualnie wewnątrz własnej bańki informacyjnej – otrzymuje tylko te informacje, które są dopasowane do jego profilu. Jeżeli każdy z nas na to samo zapytanie otrzymuje inne wyniki wyszukiwania, to nijak ma się to do idei wolnego (równego) dostępu do Internetu i informacji.

Czy istnieją sposoby, aby wyjść z bańki filtrującej? Tak. Jednak DuckDuckGo twierdzi, że te najbardziej popularne (tryb incognito i wylogowanie się z konta Google) nie działają tak, jak powinny.

Czy tryb incognito działa? Wyniki badań DuckDuckGo

Uczestnicy badania DuckDuckGo otrzymali zupełnie różne wyniki wyszukiwania w trybie incognito dla trzech tematów: “kontrola broni”, “imigracja” i “szczepienia”. Wyszukiwane wyrażenia zostały wybrane nie przez przypadek. Te tematy dzielą amerykańskie społeczeństwo. Użytkownicy z różnych części USA otrzymywali wynik wyszukiwania różniące się od siebie kolejnością wyszukiwania. Na pozór to drobna różniąca, ale jeśli przyjrzeć się bliżej zauważamy, że ma to ogromne znaczenie, ponieważ link  wyświetlający się na samej górze, ma zazwyczaj dwukrotnie więcej kliknięć niż ten znajdujący się pod nim. Bańka filtrująca uwydatnia te artykuły, które potwierdzają nasze przekonania i „chowa” te, które mogłyby rzucić inne światło na dany problem. To bardzo niebezpieczne zjawisko (jako przykłady podaje wspieranie podziału amerykańskich wyborców w 2016 r. podczas kampanii Donalda Trumpa czy promowanie wyjścia  Wielkiej Brytanii z UE). Dlatego tak ważne jest, aby dostęp do informacji w Internecie był taki sam dla każdego z nas, czemu powinno sprzyjać korzystanie z trybu incognito.

Co na zarzuty dotyczące trybu incognito odpowiada Google?

Google wszystkiemu zaprzecza. Przez lata rozwijał się mit, że Google Search personalizuje tak bardzo, że dla tego samego zapytania różne osoby mogą uzyskać znacząco różne wyniki wyszukiwania. Tak nie jest. Wyniki mogą się różnić od siebie, ale zazwyczaj nie są spowodowane personalizacją – napisał w odpowiedzi na badanie DuckDuckGo Danny Sullivan z Google.

Sullivan twierdzi również, że bańka informacyjna ma pozytywny efekt. Jako przykład podaje frazę „piłka nożna” , która pozwala sprawdzić wyniki meczów danej ligi w konkretnym kraju, czy „zoo” jako odpowiedź na najbliższy obiekt w twoim miejscu zamieszkania.  

Google kontra reszta świata

Takie badania prowadzą do poszukiwań alternatywnych wyszukiwarek, które mogłyby zastąpić amerykańskiego giganta. Na przykład w poprzednim miesiącu francuski rząd zapowiedział, że przestanie korzystać z rozwiązań firmy Google na rzecz rodzimej wyszukiwarki Qwant. O co chodzi? Europejskie rządy starają się odzyskać suwerenność cyfrową rozumianą jako kontrolę nad danymi swoich obywateli. Takie działania są szczególnie ważne w kontekście sektora wojskowego. Jeśli państwo chce dążyć do rozwijania zdolności ofensywnych i defensywnych w zakresie cyberbezpieczeństwa, może to robić bazując na własnej technologii cyfrowej, nie tej tworzonej poza granicami kraju.


Chroń swoje dokumenty. Pobierz bezpłatnie aplikację Specfile i szyfruj dowolne pliki pdf, dokumenty word, excel, zdjęcia czy video, a nawet całe foldery jednym kliknięciem. Pobierz aplikację Specfile

Zostaw komentarz

MENU