Utrata dowodu osobistego – co robić i jak chronić dokumenty, by ktoś nie wziął pożyczki na nasze dane

Utrata dowodu osobistego – to może się zdarzyć każdemu z nas! Dlatego warto wiedzieć jak właściwie postępować, by ktoś nie wziął pożyczki na nasze dane.

Utrata dowodu osobistego – dane z raportu Związku Banków Polskich

Jeśli zgubiłeś dowód osobisty i nie obawiasz się konsekwencji, warto abyś zwrócił uwagę na raport Związku Banków Polskich infoDOK na I kwartał 2020. Wynika z niego, że łączna kwota prób wyłudzeń kredytów w tym okresie wyniosła ponad 62,1 mln złotych. Odnotowano 1 373 prób wyłudzeń – czyli aż 15 dziennie! Łącznie od 2008 r. udaremniono już 86,4 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 4,8 mld złotych! Największa próba wyłudzenia dotyczyła 1,45 mln zł.

Pamiętaj, że przestępca może wykorzystać skradzione dane nie tylko w celu wyłudzenia kredytu czy pożyczki. Ktoś może wynająć na taki dokument mieszkanie albo pokój hotelowy, a następnie unikać opłat, ukraść wynajęty samochód, a nawet założyć fikcyjną firmę.

UWAGA! Wyciek scanu dokumentów jest równoznaczny z utratą dowodu osobistego.

Utrata dowodu osobistego – co musisz wiedzieć

Jeśli utraciłeś dowód osobisty – fizycznie lub wirtualnie – dowiedz się:

  • jak sprawdzić czy ktoś wziął pożyczkę na Twoje dane
  • co robić, jeśli zgubiłeś dokumenty lub ktoś je ukradł
  • jak chronić scan dowodu osobistego/paszportu przed wyciekiem w najprostszy sposób

Obejrzyj nasze krótkie szkolenie:

Nie spłacaj cudzych długów. Jak chronić dowód osobisty, by ktoś nie wziął pożyczki na Twoje dane?

To szkolenie nie trwa więcej niż 20 minut!

Przygotowaliśmy dla Ciebie również ebook z najważniejszymi informacjami zawartymi w szkoleniu:

Sprawdź kanał Specfile.pl na YouTube’ie i dowiedz się jak chronić swoje pliki w najprostszy sposób:

Możesz chronić swoje pliki także bez użycia aplikacji, dowiedz się więcej i przeczytaj ten artykuł >>> Szyfruj i deszyfruj dokumenty bez aplikacji!

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /usr/home/SpecBlog/domains/specblog.usermd.net/public_html/wp-includes/class-wp-query.php on line 3787 Warning: Attempt to read property "name" on null in /usr/home/SpecBlog/domains/specblog.usermd.net/public_html/wp-includes/class-wp-query.php on line 3789 Warning: Attempt to read property "slug" on null in /usr/home/SpecBlog/domains/specblog.usermd.net/public_html/wp-includes/class-wp-query.php on line 3791

Zostaw komentarz

MENU