Zabezpieczanie plików hasłem czyli jak się uchronić przed ransomware

Jakiego komunikatu na ekranie komputera najbardziej obawia się każdy przedsiębiorca? Prawdopodobnie ”Użytkowniku, twoje pliki zostały zaszyfrowane. Jeśli chcesz odzyskać do nich dostęp – zapłać okup.” To efekt aktywowania oprogramowania szantażującego czyli ransomware. Dzieje się tak na tysiącach komputerów internautów każdego dnia. Czy zabezpieczanie plików hasłem ochroni Cię przed jego działaniem?

Zabezpieczanie plików hasłem – dlaczego to takie ważne dla przedsiębiorców?

Spójrzmy prawdzie w oczy. Jeśli obsługujesz dziesiątki klientów i kontrahentów każdego dnia (a niektórzy nawet dziesiątki tysięcy), atak ransomware to prawdziwa katastrofa.

W 2017 roku mieliśmy do czynienia z dwoma aktami, które do dziś uznawane są za największe. Co ciekawe, internauci jeszcze nie zdążyli się otrzepać po jednym ataku (WannaCry), a już zostali zaatakowani po raz kolejny (NotPetya) i za drugim razem też dali się nabrać.

WannaCry zainfekowano 300 tysięcy komputerów w 99 krajach. Okupu żądano w 28 językach! Ucierpieli giganci, m.in. Telefonica, FedEx, Deutsche Bahn (niemieckie przedsiębiorstwo kolejowe i logistyczne) oraz sektor zdrowia w Wielkiej Brytanii. Natomiast francuski koncern przemysłowy Saint-Gobain w wyniku zainfekowania NotPetya stracił (UWAGA!) ok. 330 mln dolarów. Maersk (firma logistyczna zajmującą się przewozem morskim): ok. 250-300 milionów dolarów. FedEx: ponad 300 milionów.

Te ataki odbijają się rykoszetem na każdym z nas, ponieważ to my korzystamy (pośrednio lub bezpośrednio) z usług firm, które zmagają się z ransomware. Niestety jest coraz gorzej. Podczas gdy globalna skala strat w 2015 roku wynosiła ok. 300 mln dolarów, w 2018 zwiększyła się do 8 miliardów. Szacuje się, że w tym roku świat poniesie 11 miliardową stratę w wyniku cyberataków ransomware.

Zabezpieczanie plików hasłem jako remedium na całe zło ransomware

Przedsiębiorcy nie ponoszą tak wysokich strat, ponieważ płacą horrendalne sumy okupu. Wręcz przeciwnie. Najwięcej kosztuje utrata możliwości komputerowej obsługi klientów oraz kontrahentów, kary z tytułu wycieku danych osobowych oraz odbudowanie zaufania.

Niestety tu najsłabszym ogniwem jest człowiek, dlatego tak ważne są szkolenia i wprowadzenie polityki bezpieczeństwa. Ta bezwzględnie powinna obejmować dwie rzeczy: szyfrowanie plików i wykonywanie kopii zapasowych. Zabezpieczanie plików hasłem ochroni Cię przed karą finansową i utratą dobrego imienia (co z tego, że ktoś wykradnie pliki, jeśli te będą zaszyfrowanie?). Jeśli robisz kopie zapasowe, nie musisz się obawiać przestojów w funkcjonowaniu firmy. Masz dostęp do wszystkich ważnych informacji, dlatego możesz pracować w spokoju. I żaden ransomware nie jest ci straszny.

test phishingowy


Chroń swoje dokumenty. Szyfrowanie dokumentów word, pdf, excel , zdjęć czy video, a nawet szyfrowanie całych folderów nigdy nie było tak proste. Wystarczy jeden klik.
Pobierz bezpłatnie aplikację Specfile

Zostaw komentarz

MENU